Cykl koniunkturalny w USA jeszcze nie dobiegł końca

opublikowano: 04-09-2017, 16:57
aktualizacja: 04-09-2017, 17:11

Pogorszenie danych z gospodarki amerykańskiej nie oznacza końca ożywienia gospodarczego, twierdzi w komentarzu dla agencji Bloomberg Cameron Crise.

Zobacz więcej

NYSE, Wall Street

Bloomberg

Obliczany przez Citigroup dla USA indeks niespodzianek makroekonomicznych od czterech miesięcy utrzymuje się poniżej zera, co oznacza, że od takiego czasu dane z największej gospodarki świata częściej zaskakują na niekorzyść niż in plus. Jednocześnie wynikające z notowań instrumentów pochodnych prawdopodobieństwo tegorocznej podwyżki stóp Fedu spadło poniżej jednej trzeciej. To jednak nie oznacza, że cykl koniunkturalny dobiegł szczytu, gospodarka wchodzi w fazę spowolnienia, a Fed może myśleć o zakończeniu cyklu zaostrzenia polityki, ocenia strateg makroekonomiczny Bloomberga Cameron Crise.

Specjalista wymienia trzy przyczyny. Po pierwsze, na przekór ubiegłotygodniowym słabym danym z rynku pracy wskaźnik wyprzedzający koniunktury w amerykańskim przemyśle ISM znalazł się najwyżej od sześciu lat, a ekonomiści spodziewają się, że wzrost gospodarczy już drugi kwartał z rzędu utrzymywał się powyżej 3 proc. Po drugie, straty spowodowane przez huragan Harvey powinny wesprzeć sprzedaż samochodów, której dynamika w ostatnich miesiącach była bardzo słaba. Wreszcie obecna koniunktura na rynkach surowcowych jest spójna ze scenariuszem odbicia inflacji. W rezultacie według modelu, którym posługuje się specjalista, dynamika cen towarów konsumpcyjnych powinna wzrosnąć z obecnie notowanych 1,4 proc. do 1,9 proc.

„Zaraz po publikacji słabych danych z rynku pracy w cenach uwzględniano, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy stopy Fedu wzrosną o zaledwie 14 punktów bazowych. Zważywszy na solidne dane makroekonomiczne oraz perspektywy odbicia inflacji, jest to dużo za mało” – pisze Cameron Crise.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cykl koniunkturalny w USA jeszcze nie dobiegł końca