Cypr: Zniesiono ograniczenia przepływów kapitałowych w biznesie

PAP
opublikowano: 09-01-2015, 16:58

Na Cyprze zniesiono w piątek wszelkie ograniczenia zagranicznych transakcji bankowych dla biznesu, wprowadzone prawie dwa lata temu, gdy kraj był zmuszony skorzystać z międzynarodowej pomocy finansowej.

Resort finansów poinformował, że zniesiony został wymóg uzyskiwania przez firmy zgody na transakcje zagraniczne przekraczające 2 miliony euro.

Cypr wprowadził restrykcje dotyczące przepływów kapitałowych w marcu 2013 roku, by zapobiec ucieczce kapitału w sytuacji, gdy kraj znalazł się na krawędzi bankructwa.

Złagodzono też restrykcje kapitałowe dotyczące osób prywatnych. Sumę, którą osobie prywatnej wolno przetransferować za granicę, podniesiono do 20 tys. z 10 tys. euro miesięcznie. W przypadku cudzoziemców odwiedzających Cypr limit ten podniesiono do 10 tys. z 6 tys. euro podczas każdej wizyty.

Na początku grudnia szefowa cypryjskiego banku centralnego Chrystalla Georghadji mówiła, że oczekuje, iż wszelkie ograniczenia kapitałowe zostaną zniesione wkrótce i że po czterech latach recesji gospodarka Cypru wzrośnie w 2015 roku o 0,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu