Cypryjczycy zamieszali na rynkach, ale nie na długo

  • Marek Rogalski
opublikowano: 18-03-2013, 09:36

Inwestorzy wyraźnie przestraszyli się warunków finansowej pomocy dla Cypru, które przyjęła w piątek późnym wieczorem Eurogrupa.

Nie chodzi tu bynajmniej o kwotę 10 mld EUR, która jest niska, ale była wymieniana wcześniej, a dość kontrowersyjne ustalenia w kwestii przymusowego opodatkowania prywatnych depozytów w bankach . Wprawdzie ta wersja „strzyżenia” pojawiła się około miesiąc temu w fazie rynkowych dyskusji nad różnymi rozwiązaniami, ale została uznana za mało prawdopodobną…

Według ustaleń po spotkaniu ministrów finansów państw strefy euro, jakie miało miejsce w piątek, elementem bailoutu na kwotę 10 mld EUR ma być opodatkowanie depozytów w cypryjskich bankach. Do kwoty 100 tys. EUR podatek wyniósłby 6,75 proc., a powyżej niej 9,9 proc. Pomysł ten musi jeszcze zostać zaakceptowany przez cypryjski parlament, co jest planowane dzisiaj. Masowe wypłaty środków z bankomatów w weekend skłoniły jednak cypryjski rząd do prób negocjacji tych warunków – najnowsza wersja mówi o podatku na poziomie 3,0 proc. dla niskich kwot i aż 12,5 proc. dla przekraczających 100 tys. EUR. Tak czy inaczej, kwestia Cypru rodzi bardzo niebezpieczny precedens, a wręcz otwiera puszkę Pandory dla peryferiów. Bo nikt nie da przecież gwarancji, że podobny pomysł „strzyżenia” nie pojawi się za jakiś czas w Grecji, Włoszech, Hiszpanii, czy nawet we Francji. To oczywiście bardzo hipotetyczne i mało realne scenariusze, ale pytanie, czy warto za cenę finansowego wsparcia podważać zaufanie do oszczędzania w bankach, niezależnie od kwestii pochodzenia danych środków (co było często przytaczane w kwestii Cypru).

Zamieszanie wokół Cypru doprowadziło dzisiaj do dużej nerwowości na rynkach – luki na wykresach. Wydaje się jednak mało prawdopodobne, iż rozwinie się ono w większy ruch. W najbliższych godzinach można oczekiwać częstych wystąpień „dyplomatów”, którzy będą starali się uspokajać nastroje. W przypadku pamiętnego strzyżenia greckich obligatariuszy, padały deklaracje, iż jest to jednorazowy precedens, który nie powtórzy się w innych krajach. Czy teraz będzie podobnie?
Dla rynków kluczową sprawą będą jednak zaplanowane wcześniej wydarzenia z makroekonomicznego kalendarza, zwłaszcza kończące się w środę dwudniowe posiedzenie FED. Część inwestorów może chcieć zrealizować zyski, obawiając się wystąpienia Bena Bernanke, który może wylać przysłowiowy kubeł zimnej wody na głowy tych, którzy liczą na sygnały ws. wcześniejszego odchodzenia od programu QE3 w kontekście ostatnich dobrych danych makroekonomicznych.

Na wykresie EUR/USD widać lukę spadkową na otwarciu nowego tygodnia. Zniżka zatrzymała się w kluczowym obszarze wsparcia 1,2880-1,2900. W kontekście tego co pisałem powyżej (makro), nie można wykluczyć, iż luka zostanie szybko zamknięta, co oznaczać będzie powrót do 1,30.
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane