Czajka zapowiada kolejne zarzuty wobec odbywających karę b. szefów Jukosu

opublikowano: 16-01-2007, 14:30

Prokurator generalny Rosji powiedział we wtorek, że zarzuty prania brudnych pieniędzy zostaną postawione dawnym szefom zbankrutowanej spółki naftowej Jukos, w tym Michaiłowi Chodorkowskiemu i Płatonowi Lebiediewowi.

 Prokurator generalny Rosji powiedział we wtorek, że zarzuty prania brudnych pieniędzy zostaną postawione dawnym szefom zbankrutowanej spółki naftowej Jukos, w tym odbywającym karę więzienia Michaiłowi Chodorkowskiemu i Płatonowi Lebiediewowi.

Prokurator Jurij Czajka powiedział na konferencji prasowej, że władze współpracują z tymi byłymi pracownikami szczebla kierowniczego Jukosu, którzy wrócili do Moskwy po opuszczeniu kraju w roku 2003, gdy rozpoczęła się sprawa Jukosu.

Nowe oskarżenia o przywłaszczenie i pranie bardzo znacznych sum zostaną przedstawione (Chodorkowskiemu i Lebiediewowi) w najbliższym czasie - poinformował prokurator.

Chodorkowski - niegdyś najbogatszy Rosjanin, odbywa karę 8 lat więzienia skazany za nadużycia finansowe. Osadzono go w kolonii karnej w obwodzie czytyjskim, ok. 5 tysięcy km od Moskwy. Taką samą karę, tyle że w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym za kołem polarnym odbywa Lebiediew.

Obaj od początku odrzucali wysunięte wobec nich oskarżenia, uważając je za sfabrykowane i politycznie umotywowane. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane