Czaputowicz o wizycie Merkel: chcemy rozwijać relacje i działać na rzecz umocnienia UE

  • PAP
opublikowano: 19-03-2018, 18:25
aktualizacja: 19-03-2018, 18:56

Cieszymy się z wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel, chcemy rozwijać dobre relacje, jesteśmy gotowi, aby działać na rzecz umocnienia UE i wspólnie artykułować interesy naszej części regionu - powiedział w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Szef MSZ był pytany w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli o poniedziałkową wizytę w Warszawie kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

"To jest bardzo ważna wizyta, bo ona pokazuje to, co ja wiem, jako minister spraw zagranicznych, że mamy świetne stosunki Niemcami od dłuższego czasu" - powiedział Czaputowicz. Przypomniał, że spotkał się z szefem niemieckiego MSZ najpierw w styczniu, a później w marcu. Jeśli chodzi o wizytę kanclerz Niemiec - zaznaczył - dochodzi do niej dopiero teraz, ponieważ dopiero teraz ukonstytuował się nowy rząd niemiecki.

Czaputowicz ocenił, że stosunki polsko-niemieckie są dobre. "Polska jest ważnym partnerem dla Niemiec, możemy to też wyczytać w umowie koalicyjnej, w programie rządowym, i mamy nadzieję, że teraz jest czas, by konkretne działania podejmować. One nie były podejmowane, bo trzeba było poczekać aż Niemcy podejmą decyzje dotyczące kształtu własnego rządu" - podkreślił szef MSZ.

"Jesteśmy gotowi działać na rzecz umocnienia UE, na rzecz umocnienia czterech swobód, zasad, które obowiązują, jesteśmy gotowi rozwijać dwustronne stosunki, jesteśmy gotowi artykułować interesy naszej części regionu, razem z Niemcami, być może razem z Francją" - mówił Czaputowicz. Według niego, "trzeba próbować znaleźć jakieś rozwiązanie, jeśli chodzi o ten kształt UE", bo to jest najważniejsze wyzwanie, jakie stoi przed Unią.

Szefa MSZ spytano, czy jego zdaniem sprawy: gazociągu Nord Stream 2, praworządności w Polsce oraz reparacji, mogą skomplikować polsko-niemieckie relacje.

"Jeśli chodzi o Nord Stream 2, stoimy na stanowisku, że to jest projekt geopolityczny, po stronie Niemiec bardziej ekonomiczny. Zobaczymy, czy te wydarzenia w Wielkiej Brytanii nie zmienią nastawienia niemieckiego" - powiedział Czaputowicz.

Zapowiedział, że w kwestii praworządności "na pewno będziemy rozmawiali na ten temat, prezentować nasze argumenty". "Co do reparacji, to strona niemiecka już się zgodziła, że wspólna techniczna komisja mogłaby już pracować nad tą kwestią, więc tu nie ma jakiejś większej różnicy zdań" - powiedział szef MSZ.

Według niego, z Niemcami mamy wiele spraw, które nas łączą; wymienił wśród nich współpracę gospodarczą, sojusz w ramach NATO i współpracę w UE, w ramach której - jak ocenił - Niemcy są naszym głównym partnerem. "Cieszymy się z tej wizyty, chcemy rozwijać dobre relacje" - zadeklarował.

Polska jest drugim po Francji celem wizyty zagranicznej Merkel od jej wybrania w środę przez Bundestag na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec.

Kanclerz Niemiec w czasie wizyty w Polsce spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz z premierem Mateuszem Morawieckim. Ostatnie spotkanie Morawiecki-Merkel odbyło się 16 lutego br. w Berlinie. Po tym spotkaniu politycy zwracali uwagę m.in. na bardzo dobre stosunki gospodarcze pomiędzy Polską a Niemcami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu