Czarna skrzynka wyklucza związek terrorystów z wypadkiem Airbusa

13-11-2001, 15:31

Wstępne informacje uzyskane z rejestratora rozmów załogi w kokpicie amerykańskiego Airbusa wskazują, że poniedziałkowa katastrofa samolotu była wypadkiem - poinformował we wtorek George Black z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Transportu (NTSB). Zdaniem specjalistów z NTSB wstępne informacje wykluczają związek z atakami terrorystycznymi z 11 września w USA. - Traktujemy to jako katastrofę lotniczą - powiedział William Schuman, przedstawiciel administracji lotnictwa cywilnego. Ekipy prowadzące dochodzenie rozpoczęły odczyt informacji z czarnej skrzynki znalezionej we wraku maszyny. Aparatura została wysłana dla zbadania w Waszyngtonie.

Od poniedziałkowej katastrofy samolotu linii American Airlines pojawia się coraz więcej opinii, że przyczyną wypadku raczej nie był zamach terrorystyczny. Lecący do Santo Domingo Airbus 300 spadł na zabudowania dzielnicy Queens w Nowym Jorku , ok. 8 km od lotniska J.F. Kennedy'ego, z którego kilka minut wcześniej wystartował. Upadek samolotu wywołał liczne pożary i zburzył kilka domów jednorodzinnych.

Choć FBI jest coraz bardziej przekonane, że katastrofa nie była skutkiem zamachu terrorystycznego, poprzedziła ją eksplozja na pokładzie samolotu. Załoga Airbusa nie informowała po starcie o żadnych kłopotach technicznych. Świadkowie twierdzą, że słyszeli eksplozję przed katastrofą i wiedzieli spadające fragmenty pokrycia samolotu i jeden z silników, który oderwał się przed upadkiem.

Przedstawiciel American Airlines podał ostateczną liczbę pasażerów na pokładzie Airbusa stwierdzając, że poza 246 osobami należy uwzględnić także pięcioro niemowląt, trzymanych na rękach przez rodziców. Liczba ofiar katastrofy wzrosła więc co najmniej do 266, gdyż prócz 251 pasażerów w samolocie było także dziewięciu członków załogi. Dodatkowo na miejscu katastrofy zginęło co najmniej sześć osób, a dziewięciu mieszkańców zburzonych budynków uznaje się w tej chwili za zaginionych. Jak podało Associated Press w wyniku katastrofy na ziemi zostało rannych co najmniej 15 osób.

Podczas specjalnej konferencji prasowej burmistrz Nowego Jorku Rudolph Giuliani poinformował, że z wraku Airbusa wydobyto już 225 ciał ofiar katastrofy.

Po wypadku wstrzymano loty nad Nowym Jorkiem, jednak już kilka godzin po katastrofie ponownie otwarto korytarze powietrzne. Funkcjonują również trzy nowojorskie lotniska -Kennedy'ego, La Guardia i Newark.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Czarna skrzynka wyklucza związek terrorystów z wypadkiem Airbusa