Czarne chmury nad Hefrą

Ewa Szczecińska
10-06-2008, 00:00

Producent sztućców dostał żółtą kartę od właściciela i jego losy są bardzo niepewne. KGHM Ecoren nie zgodził się na dokapitalizowanie.

Producent sztućców dostał żółtą kartę od właściciela i jego losy są bardzo niepewne. KGHM Ecoren nie zgodził się na dokapitalizowanie.

6,5 mln zł — tyle Warszawska Fabryka Platerów Hefra chciała otrzymać w formie dokapitalizowania od swojego właściciela. Pieniądze miały pomóc w realizacji programu restrukturyzacyjnego. Nic z tego. W maju spółka przełożyła na czerwiec walne zgromadzenie akcjonariuszy, a w ubiegły piątek, KGHM Ecoren nie wyraził zgody przez przeprowadzenie dokapitalizowania.

Sytuacja finansowa spółki nie zachęca jednak do wydawania pieniędzy. Aleksander Zaremba, prezes Hefry, do niedawna zapewniał bowiem, że firma w minionym roku będzie miała „tylko” 500 tys. zł straty. Ostatecznie okazało się jednak, że przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 8,9 mln zł sięgnęła ona aż 1,85 mln zł (w 2006 r. wyniosła znacznie więcej — 3,8 mln zł).

Ecoren najwyraźniej stracił cierpliwość do ratowania Hefry z opresji.

Ponadto w ubiegłym roku firma bezskutecznie próbowała sprzedać fabrykę. Choć było zainteresowanie i rozpoczęto nawet negocjacje, kupcy dawali jednak za mało. Dziś nie wiadomo, czy Hefra po raz kolejny pójdzie pod młotek i zostanie sprzedana po niższej cenie, czy też zlikwidowana.

— Jesteśmy w trakcie wypracowywania decyzji dotyczącej sposobu dalszego funkcjonowania Hefry, stąd taka, a nie inna uchwała — tłumaczy Mariusz Bober, prezes KGHM Ecoren.

Hefra jest jedynym polskim producentem srebrnych sztućców i galanterii stołowej. W toku programu naprawczego firma wykonuje też zlecenia dla giełdowego Apatora (srebrzenie styków).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Szczecińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Czarne chmury nad Hefrą