Czarnecki: banki pierwsze wyjdą z kryzysu, developerzy poczekają

DI
opublikowano: 25-11-2008, 16:16

W LC Corp. nie należy się spodziewać gorszych wyników – zapewnił w TVN CNBC Leszek Czarnecki, który właśnie rozstał się z prezesem deweloperskiej spółki. Nie ukrywa jednak niezadowolenia z  sytuacji, w jakiej się znalazła.

- Prywatnie w minionym miesiącach wspomogłem spółkę 400 mln zł – przypomniał inwestor.

Przejął od niej sztandarową inwestycję – wrocławski wieżowiec Sky Tower. Za 118,9 mln zł nabył w niej udziały i zobowiązał się spłacić 170 mln zł długu.

Zdaniem Czarneckiego, branża deweloperska przeżywa trudny okres i przez rok-dwa nie należy spodziewać się poprawy. Wielu deweloperów wybudowało mieszkania, których nie może sprzedać z powodu ograniczenia akcji kredytowej przez banki. Wielu nie ma pieniędzy na ich wykończenie i może mieć kłopoty z płynnością. Dlatego – zdaniem Czarneckiego - dla inwestorów posiadających gotówkę to dobry moment na inwestycje w tym sektorze.

- Można kupować projekty za półdarmo – mówi Leszek Czarnecki, ale zastrzega, że w tej chwili w żadnym takim projekcie nie uczestniczy.

Inaczej z sektorem finansowym. W jego przypadku Leszek Czarnecki jest optymistą.

- Nie wydaje mi się, by którykolwiek bank w Polsce miał kłopoty z płynnością. Sektor jest bezpieczny – twierdzi Leszek Czarnecki, który kontroluje Getin Bank i Noble Bank.

Przyznaje, że w sektorze w przyszłym roku można oczekiwać pogorszenia wyników – zwłaszcza w tych bankach, które udzielały kredytów hipotecznych z niskimi marżami. Mimo spowolnienia rozwijać się jednak będą kredyty gotówkowe.

- Nie obserwujemy też załamania na rynku kredytów osobowych – mówił Leszek Czarnecki w TVN CNBC.

I pociesza, że w najgorszym razie przyszłoroczny poziom sprzedaży kredytów może być zbliżony do obecnego i sektor bankowy, który jako pierwszy odczuł kryzys, pierwszy zacznie z niego wychodzić.

[DI]

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane