Czarnecki rozważa połączenie Idea Banku z Getin Noble Bankiem

opublikowano: 18-07-2018, 07:46
aktualizacja: 18-07-2018, 08:16

Leszek Czarnecki rozważa opcje konsolidacyjne obejmujące Idea Bank, Getin Noble Bank i inne podmioty, znajdujące się w grupach kapitałowych obu instytucji.

To wynik postępującej konsolidacji polskiego sektora bankowego oraz rosnących wymagań regulacyjnych, podano w komunikacie. 

Leszek Czarnecki
Zobacz więcej

Leszek Czarnecki ARC

"Zgodnie z informacją otrzymaną od Akcjonariusza, połączenie obu banków może doprowadzić do istotnych synergii kosztowych i sprzedażowych oraz wzmocnienia potencjału finansowego i sprzedażowego obu instytucji. Akcjonariusz zamierza doprowadzić do podjęcia w najbliższym czasie przez oba banki prac mających na celu analizę korzyści i kosztów potencjalnego połączenia oraz uzgodnienia ewentualnego harmonogramu i szczegółowej struktury procesu. Akcjonariusz zadeklarował także, że ewentualne połączenie Emitenta i GNB nie wpłynie na uzgodniony z Komisją Nadzoru Finansowego plan ochrony kapitału GNB" - dodano.

W ramach dokapitalizowania gwarantowanego przez Leszka Czarneckiego, nie wykluczył on ponadto wprowadzenia do połączonych banków innych inwestorów zainteresowanych połączonym podmiotem.

Wartość rynkowa Idea Banku to 514 mln zł, przy pięciokrotnie większej wartości księgowej. Poza kontrolą podmiotów związanych z Leszkiem Czarneckim jest jedna czwarta akcji. W 2017 r. zysk netto banku wyniósł 230 mln zł i był niemal o połowę niższy niż w 2016 r. Od początku roku notowania spadły o 72 proc., m.in. z powodu obaw o konsekwencje sprawy GetBacku (Idea Bank był jednym z dystrybutorów obligacji upadłego windykatora).

Notowania Getin Noble Banku obniżyły się w tym czasie o ponad 40 proc. Kapitalizacja stopniałą do 932 mln zł (przy wartości księgowej 3,65 mld zł). Leszek Czarnecki ma 60 proc. akcji banku. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Czarnecki rozważa połączenie Idea Banku z Getin Noble Bankiem