Czarterowy zawrót głowy

MIR
opublikowano: 15-05-2007, 00:00

Rośnie ruch czarterowy w regionach. W ciągu czterech miesięcy Katowice urosły o ponad 63 proc.

Rośnie ruch czarterowy w regionach. W ciągu czterech miesięcy Katowice urosły o ponad 63 proc.

To dość spore zaskoczenie. Ruch czarterowy na krajowych lotniskach regionalnych rośnie, i to nawet poza sezonem. Największy przyrost zanotowały Katowice. W ciągu trzech miesięcy 2007 r. obsłużyły 30,7 tys. pasażerów, o ponad 30 proc. więcej niż w takim samym okresie ubiegłego roku. Jeszcze lepszy był kwiecień. W ubiegłym roku z Katowic odprawiono w tym miesiącu 10,9 tys. turystów, a w tym roku już ponad 17 tys. (wzrost o blisko 60 proc.).

— Rekordowe są dane z czterech miesięcy. W 2006 r. w tym okresie wyleciało 29 tys. turystów, w 2007 r. aż 48 tys. To oznacza wzrost o ponad 63 proc. — zaznacza Tomasz Dziedzic, ekspert w Instytucie Turystyki.

Znaczący wzrost ruchu czarterowego zanotował także Poznań. W I kw. 2006 r. odprawił ponad 8 tys. pasażerów, zaś w takim samym okresie tego roku już ponad 13,8 tys. Dane z czterech miesięcy też są imponujące — ponad 20 tys.

Większy ruch odnotował także Gdańsk. W I kwartale wyruszyło z niego blisko 13 tys. turystów. W podobnym okresie ubiegłego roku — 3,7 tys. Tak znaczny wzrost w ruchu czarterowym spowodowany jest poprawą koniunktury gospodarczej.

— Ludzi coraz częściej stać na wypoczynek za granicą — uważa Tomasz Dziedzic.

Usługi czarterowe oferuje m.in. należący do LOT Centralwings, który w 2007 r. redukuje ofertę o 18 proc., i powstały z upadku Fischer Air, obecnie Prima Charter.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu