Czas integracji informacyjnej

Paweł Piwowar
20-10-2004, 00:00

W porównaniu z sytuacją sprzed kilku lat (kiedy to — jak wykazały ankiety biura DiS — co drugi polski prezes nie potrafił wymienić ani jednego producenta oprogramowania klasy ERP) dzisiaj popularność systemów wspomagania zarządzania jest znacząco większa. Rośnie także rzesza zwolenników kompleksowej informatyzacji, czyli wdrażania systemu zintegrowanego, zastępującego wiele aplikacji obsługujących poszczególne obszary biznesu.

Zalety integracji informacyjnej są rozliczne. W istotny sposób wspomaga — przez zwiększenie dostępności informacji — scalenie wszystkich działów dla wspólnej realizacji celów przedsiębiorstwa. Jest jednocześnie podstawą skutecznego działania szeregu mechanizmów kontrolnych, zarówno automatycznych (np. kontrola realizacji budżetów, kontrola wiarygodności płatniczej odbiorców, etc.), jak i opartych o raporty dostępne w trybie bezpośrednim (np. umożliwiające kontrolę stanów zapasów w czasie rzeczywistym). Jednocześnie pozwala na znaczne ograniczenie wykorzystania dokumentów papierowych, poprawiając jednocześnie dyscyplinę informacyjną i proceduralną.

Integracja informacyjna pozwala także na uzyskanie pełnej „przejrzystości” przedsiębiorstwa, co podnosi sprawność zarządzania jego zasobami (np. finansowymi, zapasami, zasobami wytwórczymi). System zintegrowany zapewnia aktualne dane dotyczące całego przedsiębiorstwa i nierzadko jego otoczenia gospodarczego, dostępne w każdej chwili i prezentowane każdorazowo w postaci dogodnej dla określonych celów analiz biznesowych, niezbędnych w procesie decyzyjnym.

System o którym mówimy, przyczynia się także do lepszego planowania, pozwalając na wykorzystywanie wysoko zaawansowanych algorytmów w celu sprawnego zaspokajania potrzeb odbiorców. Wykorzystuje do realizacji tych celów zawsze aktualne dane np. aktualny stan zamówień na poszczególne wyroby, stopień realizacji planu oraz dostępność zapasów i zasobów produkcyjnych. Z drugiej strony, realizacja tworzonych automatycznie planów produkcji i dystrybucji wymaga sprawnej obsługi transakcyjnej procesów logistycznych. Jej warunkiem jest właśnie integracja informacyjna, pozwalająca na bieżącą obsługę procesów nawet w rozległych organizmach gospodarczych, a przede wszystkim na kontrolę i ocenę realizacji przyjętych planów i harmonogramów.

Paweł Piwowar, prezes Oracle Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Piwowar

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Czas integracji informacyjnej