Czas na cięcie stóp przez RPP

  • Marcin Kiepas
opublikowano: 02-05-2013, 14:53

Europejski Bank Centralny reagując na coraz powszechniejsze sygnały spowolnienia gospodarczego w Europie obciął dziś stopy procentowe o 25 punktów bazowych.

Decyzja ta będzie tworzyć dużą presję na Radę Politykę Pieniężnej.

Rynek był podzielony w ocenie tego, jaką decyzję na majowym posiedzeniu podejmie Europejski Bank Centralny (ECB). Większość ekonomistów i analityków wskazywała jednak, że cała seria słabych danych z Europy, która stawia pod dużym znakiem zapytania odbicie gospodarcze w drugiej połowie roku, a także odnotowany w kwietniu zaskakujący spadek inflacji HICP w strefie euro do 1,2% z 1,7% R/R (prognoza: 1,6% R/R), zmuszą bank do obniżki kosztu pieniądza o 25 punktów bazowych. Nawet pomimo tego, że w powszechnej opinii takie cięcie istotnie nie pomoże europejskiej gospodarce.

Tak też się stało. ECB obniżył dziś główną stopę o 25 pb do rekordowo niskiego poziomu 0,5%, jednocześnie utrzymując stopę dyskontową na poziomie 0%. Kurs EUR/USD w pierwszej chwili zareagował na tę decyzję spadkiem z 1,3160 do 1,3125 dolara, żeby chwilę później wybić się do 1,3214 dolara. To jednak jeszcze nie koniec emocji. Z punktu widzenia rynku walutowego rozstrzygające będzie to, co na konferencji po posiedzeniu powie Mario Draghi, prezes ECB. Rozpocznie się ona o godzinie 14:30. Istotne będzie nie tylko to jakie kierunku zmian polityki monetarnej nakreśli Draghi, ale również czy bank zdecyduje się podjąć nowe niestandardowe działania wspierające wzrost gospodarczy w strefie euro.

Dzisiejsza decyzja ECB wywiera jeszcze większą presję na obniżki stóp procentowych w Polsce przez Radę Polityki Pieniężnej. Szczególnie w kontekście opublikowanego dziś indeksu PMI dla polskiego przemysłu (spadek do 46,9 pkt. z 48 pkt.), który zasygnalizował najgorszą sytuację w tym segmencie gospodarki od lipca 2009 roku. Wiele wskazuje więc na to, że na przyszłotygodniowym posiedzeniu Rada obniży stopy o 25 pb, sprowadzając stopę referencyjną do rekordowo niskiego poziomu 3%. Póki co ten scenariusz nie jest zakładany przez ekonomistów bankowych, którzy jak wynika z ankiety opublikowanej przez agencję Reutera, zakładają cięcie dopiero na czerwcowym posiedzeniu.

O godzinie 14:08 kurs USD/PLN testował poziom 3,1418 zł, a EUR/PLN 4,1460 zł. Obie pary zyskują dziś na wartości, co koreluje ze zwiększonym popytem na polski długu i spadkiem jego rentowności. Podobnie jak w przypadku EUR/USD i większości par walutowych, losy dzisiejszego dnia rozstrzygną się po godzinie 14:30.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas, Admiral Markets Polska

Polecane