Czas na fintechową rewolucję

Materiał partnera
opublikowano: 23-10-2017, 22:00

Fundamenty pod fintechowy hub w Polsce już się tworzą. Teraz trzeba opracować strategię, jak zbudować innowacyjne centrum Europy. Potrzebne są rewolucyjne pomysły

Jasno zarysowana strategia dokąd zmierzamy, co chcemy osiągnąć — to jeden z głównych postulatów uczestników debaty zorganizowanej przez Impact i „Puls Biznesu” — Fintech Hub Polska. Fundament pod budowę innowacyjnego ekosystemu jest już gotowy. Zespół roboczy ds. rozwoju innowacji finansowych (FinTech) w Polsce przy Komisji Nadzoru Finansowego zgromadził kluczowych aktorów i w niespełna rok zidentyfikował bariery w rozwoju branży fintechowej.

Komisja od początku animowała prace zespołu, tworząc specjalną stronę z informacjami o jego postępach oraz inicjowała zmiany regulacyjne, które mają usprawnić nadzór nad rynkiem finansowym w kontekście fintechów. Jedna z nich dotyczy nowej roli KNF, która została wpisana do projektu ustawy Ministerstwa Finansów o nadzorze nad rynkiem finansowym. Zgodnie z nim nadzór ma wspierać innowacyjność rynku finansowego.

Innovation Hub w Polsce

Wreszcie najważniejsze osiągnięcie KNF: utworzenie w urzędzie komórki kontaktowo-konsultacyjnej dla fintechów. Krzysztof Góral, dyrektor w KNF przyznaje, że Innovation Hub, to nie jest jeszcze „regulatory sandbox”, ale pierwszy krok w kierunku „piaskownicy regulacyjnej”. Podwaliny pod fintechowy hub już są. Pytanie jaką wypełnić go treścią? Zaletą, ale i przeszkodą dla polskiego rynku finansowego, jest silna pozycja bardzo nowoczesnych banków, które na świecie śmiało mogą uchodzić za fintechy.

Problem ten ujawnił się podczas debaty. Potężną wartość dodaną dla rynku wnosi innowacyjność sektora bankowego, know how, kapitał intelektualny, który sprawia, że pod względem nowoczesnych rozwiązań Polska jest w awangardzie zmian. Minusem tak silnej pozycji banków jest hermetyczność sektora, który sporą część innowacyjnych projektów realizuje we własnym zakresie i o własnych siłach.

Zwracał na to uwagę Piotr Czarnas, prezes startupu Querona, wskazując na problemy z przebijaniem się z pomysłami do menedżerów bankowych wyższych szczebli. Podnosił też kwestię ograniczeń w dostępie do kapitału dla fintechów. Z drugiej strony, Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju dodała, że mimo iż niektóre banki posiadają świetne programy dla fintechów, nie jest to jednak naturalne środowisko dla ich powstawania. Podkreśliła też potrzebę zbudowania takiego ekosystemu w Polsce, aby fintechy mogły powstawać niezależnie od współpracy z bankami.

Generalnie przedstawiciele banków i sektora okołobankowego podkreślali potrzebę współpracy i realizacji wspólnych przedsięwzięć innowacyjnych, które przysłużą się całemu rynkowi. Sztandarowym przykładem takiej kooperacji jest BLIK. Banki porozumiały się również wstępnie w sprawie wspólnego API. W KIR trwają prace nad projektem e-ID, który może stać się ważnym narzędziem autoryzacyjnym, z wykorzystaniem systemów transakcyjnych banków.

Potrzebna rewolucja i strategia

Tadeusz Kościński, wiceminister rozwoju zauważył, że wszystko to są działania ewolucyjne, natomiast jeśli chcemy stać się centrum innowacyjnym, Polsce potrzebne są pomysły rewolucyjne. Paweł Wajda z Baker McKenzie dodał, że przede wszystkim potrzebna jest strategia dla Polski w kontekście sektora fintech i musi ona zostać napisana szybko, ponieważ konkurencja między krajami, chcącymi przyciągnąć do siebie innowacyjne firmy jest coraz większa.

Paweł Widawski, prezes Fundacji FinTech Poland, wspomniał w tym kontekście o Litwie, która przygotowała profesjonalny serwis w języku angielskim dla fintechów zza granicy. W Polsce to jeszcze nie jest standard. Potrzeba stworzenia mapy drogowej do strategii dla polskiego sektora fintech, którą dostrzegła i opisuje w najnowszym raporcie Fundacja FinTech Poland jest spójna z kluczowymi wnioskami i zadaniami prac zespołu KNF.

Raport „Fintech Hub Polska” zostanie opublikowany na kongresie Impact fintech’17, który będzie miał miejsce 6­-7 grudnia w Katowicach. W czasie tego wydarzenia odbędzie się także wiele rozmów moderowanych i debat, w tym również druga część dyskusji zapoczątkowanej podczas spotkania przedstawicieli rynku, nadzoru, regulatorów w redakcji „Pulsu Biznesu”. Wiele wątków, istotnych dla sektora fintechowego, rozpoczętych w czasie tej debaty, jak e-tożsamość, polskie API, dyrektywa PSD2 będzie kontynuowanych w Katowicach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane