Czas na inwestorów

Anna Bytniewska
29-12-2004, 00:00

Konsolidacja branży będzie kontynuowana. Tyle że zmieni się jej kierunek.

2004. Dla energetyki był to rok konsolidacji. Łączyły się firmy państwowe, których w branży wciąż jest zdecydowana większość — zarówno dystrybucyjne (Enion, EnergiaPro, Energa), jak i produkcyjne (BOT Górnictwo i Energetyka). W 2004 r. niemal całkowicie zamarła prywatyzacja energetyki. Nie licząc kilku resztówek, minister skarbu sprzedał zaledwie dwie spółki — Elektrociepłownie Poznańskie i upadające częstochowskie PESC. Parafował też umowę prywatyzacyjną Zespołu Elektrociepłowni w Łodzi.

Wydarzeniem o niebagatelnym znaczeniu dla branży, którego skutki będą widoczne w przyszłości, było wejście Polski do UE. Według przedstawicieli branży, akcesja może przynieść zacieśnienie powiązań gospodarczych z krajami Unii. Wymusi też potężne wydatki na ochronę środowiska.

2005. Wiele wskazuje na to, że w nadchodzącym roku resort skarbu będzie kontynuował konsolidację energetyki. Tyle że zmieni kierunek — z poziomego (producenci z producentami, dystrybutorzy z dystrybutorami) na pionowy (produkcja z dystrybucją). Powinna też ponownie ruszyć prywatyzacja. Producenci energii są sceptyczni wobec powtarzanych od kilku lat deklaracji rządu o rychłym rozwiązaniu energetycznych kontraktów długoterminowych.

Okiem eksperta

Liczę, że rząd, o ile się nie zmieni, uruchomi prywatyzację energetyki — zarówno oferty publiczne, jak i rokowania. Życzę sobie również, by planowane wydzielenie operatorów systemów przesyłowych ze spółek dystrybucyjnych nie było karykaturą unijnej dyrektywy, na co się zanosi, lecz oddawało jej ducha. Operatorzy muszą być niezależni, mieć nie tylko własny majątek i inny zarząd, ale też innego właściciela.

GRZEGORZ GÓRSKI prezes Electrabel Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Czas na inwestorów