Czas na zmiany w czasie pracy

DI
08-02-2012, 00:00

KOMENTARZ

PRACODAWCY RP

Zdaniem Pracodawców RP, obowiązujące przepisy dotyczące czasu pracy są przestarzałe i nie odpowiadają dzisiejszym potrzebom firm. Czas pracy jest uznawany za jedno z najbardziej skomplikowanych zagadnień polskiego prawa pracy.

— W dobie globalnej konkurencji konieczne jest ich uelastycznienie, oczywiście przy zagwarantowaniu zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Często tylko eksperci z długoletnim doświadczeniem potrafią rozszyfrować ich znaczenie, a więc dokonać prawidłowej wykładni. Nic więc dziwnego, że wielu pracodawców ma trudności z zastosowaniem tych przepisów w praktyce. Niejasności terminologiczne i problemy praktyczne wpływają na niski poziom legislacyjny całej regulacji — uważa dr mec. Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP.

Aby uczynić przepisy o czasie pracy bardziej zrozumiałymi, Pracodawcy RP proponują doprecyzowanie definicji doby pracowniczej. Dla ułatwienia organizacji pracy zmianowej dniem wolnym od pracy powinny być 24 kolejne godziny wolne od świadczenia pracy, poczynając od godziny, w której pracownik zakończył pracę dnia poprzedniego. Eksperci organizacji proponują także wprowadzenie prawa do rozliczania godzin nadliczbowych i dnia wolnego od pracy w dłuższym okresie — także w następnym okresie rozliczeniowym.

Rozwiązania istotne z punktu widzenia elastycznego gospodarowania czasem pracy wprowadzono w tzw. ustawie antykryzysowej, która obowiązywała do końca 2011 r., pozwalały one na właściwe wykorzystywanie istniejących zasobów kadrowych przy wahaniach koniunktury — uważają Pracodawcy RP.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem okazała się możliwość stosowania wydłużonych, do 12 miesięcy, rozkładów czasu pracy. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że z prawa do wydłużenia okresów rozliczeniowych skorzystało przeszło 1070 firm. Korzystnym rozwiązaniem okazały się także regulacje dotyczące indywidualnego rozkładu czasu pracy, który przewiduje różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy oraz umożliwia godzenie pracy z opieką nad dzieckiem. Dlatego też Pracodawcy RP postulują wprowadzenie na stałe obydwu tych rozwiązań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Czas na zmiany w czasie pracy