Czas odkryć karty

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 28-03-2014, 00:00

Relatywnie spokojny tydzień pomógł w poprawie nastrojów na rynkach finansowych. Chińskie problemy zostały obrócone w nadzieję, że władze znów podratują gospodarkę, sytuacja za naszą wschodnią granicą powoli staje się dla inwestorów codziennością, a brak kluczowych pozycji w kalendarzu nie zachęca do dużych ruchów na walutach. Przyszły tydzień będzie jednak wyglądał inaczej.

Pierwszy tydzień każdego miesiąca to kulminacja kluczowych raportów makroekonomicznych, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Miesięczny raport z rynku pracy, indeksy ISM, raport ADP mają bardzo duże znaczenie i często wyrokują o tendencjach na cały miesiąc, szczególnie na rynku walut. Dlatego niejako z automatu można oczekiwać wyższej aktywności inwestorów niż w ostatnich dniach. Tym razem jednak dane będą miały szczególne znaczenie.

Miniona zima dała się Amerykanom szczególnie we znaki, począwszy od końca grudnia, aż do ostatnich dni lutego. Na większości obszaru USA odnotowano bardzo niskie temperatury w połączeniu z obfitymi opadami śniegu, zaś w tym samym czasie w Kalifornii panowała susza. Efekt dla gospodarki był oczywiście negatywny i widać to było w danych. W ciągu ostatnich trzech miesięcy zatrudnienie w amerykańskiej gospodarce rosło jedynie o 129 tys. miesięcznie (pomimo uznanych za przyzwoite danych za luty), dużo poniżej średniej z poprzednich czterech miesięcy na poziomie 219 tys. Indeks ISM, nadal uznawany na najważniejszy indeks koniunktury, jeszcze w grudniu osiągnął wartość 56,5 pkt, czyli równą średniej z okresu sierpień-listopad, ale w styczniu i lutym był średnio 4,2 pkt niżej, sygnalizując wyraźnie słabszą aktywność ekonomiczną. Sprzedaż detaliczna w okresie zimowym malała o 0,2 proc. miesięcznie w zestawieniu ze wzrostem rzędu 0,3-0,4 proc. miesięcznie latem i jesienią 2013 r. Negatywny wpływ pogody widać było także w takich publikacjach, jak tygodniowy raport o nowych bezrobotnych, czy też rozpoczęte budowy domów.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Niestety wpływu pogody nie da się precyzyjnie oszacować. Dlatego też inwestorzy od początku roku muszą sobie radzić z niepewnością co do tempa ożywienia amerykańskiej gospodarki. Generalnie panuje konsensus, że słabsze dane to efekt pogody, ale pojawiają się też głosy zwątpienia, a nawet sarkazmu, iż lepszych danych z reguły nie tłumaczy się dobrą pogodą. W efekcie dolar od początku procesu ograniczania programu skupu obligacji radzi sobie przeciętnie. W przyszłym tygodniu może się to zmienić. Raporty, które poznamy, będą przedstawiać sytuację ekonomiczną w marcu, który jest pierwszym miesiącem względnie normalnych warunków pogodowych. Pierwsze sygnały, takie jak regionalne indeksy aktywności czy też tygodniowe dane z rynku pracy, wskazują, że faktycznie wraz z ustąpieniem trudnej zimy aktywność rośnie silniej niż zwykle o tej porze roku. Jeśli potwierdzą to publikowane w przyszłym tygodniu raporty, dolar powinien odnotować mocny początek drugiego kwartału.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień, XTB DM

Polecane