Czas realizacji zysków

Rafał Benecki
opublikowano: 11-06-2002, 00:00

Po trwającej od około dwóch tygodni zwyżce na rynku papierów skarbowych, inwestorzy wykorzystali dobre dane makro do realizacji zysków. W trakcie ostatnich dwóch dni handlu widoczna była tendencja do wyzbywania się obligacji, co spowodowało wzrost rentowności na całej długości krzywej dochodowości. W perspektywie krótkoterminowej możliwa jest przejściowa korekta na rynku, ponieważ po ostatnich wzrostach inwestorzy będą zamykać pozycję przed zapowiedzianym na środę posiedzeniem rady gabinetowej. Reakcje na naciski polityczne na RPP są jednak spokojne. Nie można jednak wykluczyć, że część inwestorów zrealizuje zyski w nadziei, że odkupi papiery po niższej cenie.

W perspektywie średnioterminowej nastąpi powrót do trendu wzrostowego. Majowy wskaźnik inflacji może spaść do 1,9 proc., co utrzyma silne oczekiwania na dalsze redukcje stóp. Spadek oczekiwań inflacyjnych inwestorów pokazuje m.in. czerwcowa ankieta Reutera — średni oczekiwany poziom inflacji na koniec roku obniżył się do 3,3 proc.

Dobre dane inflacyjne miały również wpływ na przebieg poniedziałkowego przetargu bonów skarbowych. Resort finansów przedstawił stosunkowo niską ofertę rocznych papierów wartości 500 mln zł. Zgłoszony popyt przewyższał podaż blisko 2,5-krotnie. Jednak o skali zainteresowania inwestorów świadczy spadek średniej rentowności, która wyniosła 8,576 proc. wobec 8,984 proc. na poprzednim przetargu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Benecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Czas realizacji zysków