Czas się przebudzić

MICHAŁ SPYCHALSKI wiceprezes Instytutu Jagiellońskiego
opublikowano: 18-04-2013, 00:00

Wiele problemów, z jakimi dziś boryka się polska kolej, a w szczególności spółki z grupy PKP, wynika z wieloletnich zaniedbań.

Restrukturyzacja, redukcja kosztów, zmniejszenie zatrudnienia w przeludnionych firmach, sprzedaż nieruchomości — to tylko wybrane działania, które dawno powinny być przeprowadzone. Zły stan infrastruktury, zwiększające się zadłużenie, starzejący się tabor, spadające liczby pasażerów i towarów — lista jest znana.

Najlepszy czas na poprawę sytuacji został, niestety, przespany. Lata 2003-07 były okresem giełdowej hossy i spółki trzeba było prywatyzować wtedy, a nie w złej koniunkturze gospodarczej. To wówczas grupa PKP mogła naprawdę zyskownie sprzedawać nieruchomości, co pokryłoby znaczną część jej zadłużenia. Ale tamten czas już za nami.

Wypada wyrazić nadzieję, że polityczni decydenci wreszcie się przebudzą, bo wkrótce pożegnamy się z koleją polską, a przywitamy z niemiecką. Kolei nie stać na stratę następnej szansy, a ta może być ostatnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MICHAŁ SPYCHALSKI wiceprezes Instytutu Jagiellońskiego

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Czas się przebudzić