Czas to pieniądz

opublikowano: 23-08-2015, 22:00

Komentarz partnera

KOMENTARZ

ARTUR CHODACKI

dyrektor Obszaru Sieci Sprzedaży Bankowości Korporacyjnej Banku Zachodniego WBK

Kilka miesięcy temu pozytywne zaskoczenie wzbudziła pozycja Polski w rankingu „Doing Business”, która awansowała z 45. na 32. miejsce. Aż o 26 oczek nasz kraj poprawił miejsce w podkategorii płacenia podatków. Cieszy pozytywna tendencja, ale należy pamiętać o punkcie wyjścia. W zakresie relacji z fiskusem firmy wciąż mamy dopiero 87. lokatę, więc pole do pozytywnych zmian pozostaje niemałe.

Obserwujemy kilka inicjatyw, które mają na celu poprawę tej sytuacji. Największe emocje wzbudza kwestia klauzuli in dubio pro tributario w procedowanej obecnie nowelizacji ordynacji podatkowej, jednak praktyczne znaczenie mogą mieć inne zmiany. Kwestie usprawnienia komunikacji na linii organy podatkowe — podatnik, poprawy obsługi klientów w urzędach skarbowych, stworzenia doradztwa dla nowych firm mogą efektywnie przełożyć się na zmniejszenie liczby 286 stojącej w raporcie „Doing Business 2015”, w wierszu odnoszącym się do godzin poświęcanych rocznie przez przedsiębiorcę na załatwienie spraw podatkowych w Polsce. Pracownikom płacącym PIT ułatwienie może przynieść wydawałoby się proste umożliwienie załatwiania spraw w dowolnym urzędzie skarbowym, a nie tylko właściwym miejscowo.

Ciekawie brzmią słowa ministra finansów Mateusza Szczurka, który deklaruje, że rząd rozważa połączenie administracji podatkowej z częścią ZUS odpowiedzialną za pobór składek na ubezpieczenia społeczne. Z jednej strony, dawałoby to duże możliwości optymalizacji kosztowej poboru danin publicznych, ponieważ praca tych organów w dużej mierze się pokrywa. Z drugiej strony, jest to szansa na tak wyczekiwane przez przedsiębiorców ograniczenie formalności. Pomysłów na zmiany pojawia się coraz więcej. Lepiej je spokojnie przemyśleć, niż wprowadzać jak najszybciej, ale szansa na dalszą poprawę pozycji w „Doing Business” jest wyraźna. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy