czas ułatwić zatrudnianie

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 11-02-2008, 00:00

Już dziś pracują w Polsce osoby spoza UE, ale nie jest to łatwe ani dla nich, ani dla pracodawców. Może już czas zmienić prawo?

Już dziś pracują w Polsce osoby spoza UE, ale nie jest to łatwe ani dla nich, ani dla pracodawców. Może już czas zmienić prawo?

Zatrudnianie obcokrajowca w Polsce to prawdziwe wyzwanie. Ostatnio czterech indyjskich pracowników Essel Propack, firmy, która w Międzyrzeczu wybudowała za 50 mln zł fabrykę opakowań dla przemysłu kosmetycznego, zostało na kilkanaście godzin zatrzymanych, bo ich zezwolenia na pracę straciły ważność. Okazało się, że firma wystąpiła o przedłużenie zezwoleń. Ponieważ jednak spółka działa w Międzyrzeczu, a zarejestrowana jest w Poznaniu, konieczna była współpraca dwóch urzędów wojewódzkich: lubuskiego i wielkopolskiego. Pierwszy zajmuje się przedłużeniem pobytu, drugi przedłużeniem pozwolenia na pracę. Przerosło to naszych urzędników.

— W imieniu urzędu wojewódzkiego w Gorzowie przepraszam obywateli Indii, że doszło do tego nieporozumienia — mówił w programie TVP Gorzów Jan Świrepo, wicewojewoda lubuski.

— Doszło do niedopatrzenia z naszej strony. Jeśli sprawy administracyjne przeciągają się, zezwolenie automatycznie się przedłuża, pod warunkiem że leży to w kompetencjach jednego urzędu wojewódzkiego. Powinniśmy byli zwrócić się do urzędów i poinformować, że trwa postępowanie administracyjne. Na szczęście pracownicy mają już ważne zezwolenia — przyznaje Przemysław Słomiński, prokurent Essel Propack.

Essel Propack to skrajny przypadek, jednak zatrudnienie obcokrajowca w Polsce nie jest proste. Czy firmy radzą sobie z tym problemem? To zależy, jak sprawnych zatrudniają prawników — śmieją się specjaliści.

— Przepisy zezwalające na zatrudnienie w Polsce obcokrajowca są skomplikowane. Dlatego doradzamy wszystkim, by znaleźli dobre biuro prawne, które ich przez te procedury przeprowadzi. Należy pamiętać, że te przepisy powstawały w momencie, gdy bezrobocie w Polsce sięgało 20 proc. i trzeba było chronić rynek pracy. Dziś, gdy wręcz brakuje siły roboczej, warto byłoby zastanowić się nad ich uproszczeniem — mówi Paweł Panczyj, ekspert ds. inwestycji zagranicznych i rynku pracy.

12 100

Tylu obcokrajowców dostało w 2007 r. pozwolenie na pracę w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane