Czas zająć się klimatem i gospodarką odpadami

Za treść artykułu odpowiada wyłącznie Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska, Centrum UNEP/ GRID-Warszawa
opublikowano: 18-09-2018, 22:00

Rozmowa z Marią Andrzejewską, dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Jakie cechy musi mieć miasto, aby można było o nim powiedzieć, że jest „eko”?

Konferencja Innowacyjne Eco-Miasto jest organizowana m.in. przez Centrum UNEP/ GRID-Warszawa i Ambasadę Francji. Na zdjęciu Maria Andrzejewska i Pierre Levy, ambasador Francji.
Zobacz więcej

WSPÓLNE DZIEŁO:

Konferencja Innowacyjne Eco-Miasto jest organizowana m.in. przez Centrum UNEP/ GRID-Warszawa i Ambasadę Francji. Na zdjęciu Maria Andrzejewska i Pierre Levy, ambasador Francji. FOT. ARC

Miasto „eko” to miasto, które wie, że inwestowanie w środowisko to również inwestycja w jakość życia jego mieszkańców. To miasto, które dostrzega korzyści społeczne i ekonomiczne z rozległej, spójnej sieci parków, komfortowego i dostępnego na każdą kieszeń transportu publicznego czy efektywnych energetycznie budynków. „Eko” może być każde miasto, obierając zróżnicowane specjalizacje i eksperymentując z innowacyjnymi podejściami. Może rozwijać sieć zielonych dachów jak Rotterdam, stawiać na spójną sieć rowerową niczym Kopenhaga albo tworzyć własne plany efektywnego gospodarowania surowcami w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym, tak jak Bruksela czy Londyn. Polskie miasta również mogą skorzystać z tego trendu. Do dyspozycji mają nierzadko sporo terenów zielonych, które powinny być widziane jako miejskie płuca. To tym bardziej ważne, że jedną z bolączek naszych miast są wysokie poziomy zanieczyszczeń powietrza. W walce ze smogiem pomagają również przemyślane inwestycje w transport publiczny.

Jaki będzie temat przewodni tegorocznej konferencji Eco-Miasto?

W tym roku chcielibyśmy się skupić na rozwojowym aspekcie polityki środowiskowej w miastach — zdolności do tworzenia nowych okazji biznesowych oraz poprawy jakości życia. Będziemy o tym rozmawiali m.in. w kontekście ambitnych, miejskich polityk klimatycznych czy wyzwań, związanych z budową racjonalnego systemu gospodarki odpadami. Zależało nam na tym, by uczestnicy konferencji nie słyszeli tylko o ambitnych założeniach teoretycznych, ale by zetknęli się z jak największą ilością dobrych, wcielanych już w życie praktyk z polskich i europejskich miast. Wierzymy, że możliwość zapoznania się z nimi oraz dyskusji na ich temat zainspiruje do nowych działań na rzecz ludzi i środowiska. W trakcie dwudniowego wydarzenia przyznane zostaną również nagrody dla polskich miast, które zdecydowały się wziąć udział w konkursie Eco- Miasto. Nagradzane są najlepsze, innowacyjne rozwiązania, dotyczące efektywności energetycznej budynków, gospodarki wodnej, zieleni miejskiej, gospodarki o obiegu zamkniętym czy zrównoważonej mobilności.

Czym ta konferencja będzie się różniła od poprzedniej?

Tak jak w zeszłym roku zwrócimy szczególną uwagę na innowacyjność. W wypadku tworzenia miast kierujących się zasadami zrównoważonego rozwoju, dużą rolę odgrywa otwarty dostęp do danych (bez którego nie ma mowy o budowie inteligentnych miast) oraz partycypacja społeczna, dlatego tematy te będą jednymi z wiodących w naszych dyskusjach. Każdą osobę, która chce widzieć urzeczywistnienie idei miasta „eko”, zainteresuje również panel o finansowaniu inwestycji w zrównoważony rozwój. W sytuacji, gdy wraz z rozwojem kraju zmniejszać się będzie ilość trafiających do nas funduszy europejskich, wiedza o alternatywnych metodach pozyskiwania środków na rozwój może się okazać bardzo przydatna.

Jakich gości możemy się spodziewać?

Skład prelegentów odzwierciedla grupę docelową, do której pragniemy dotrzeć z naszym przekazem o innowacyjnych eko-miastach. Znalazło się w nich zatem miejsce dla doświadczonych samorządowców, urzędników, a także ekspertów z Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej. Grono to gwarantuje wysoki poziom merytoryczny dyskusji.

 

O konferencji

27-28 września w Warszawie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Innowacyjne Eco-Miasto organizowana przez Centrum UNEP/ GRID-Warszawa, Ambasadę Francji w Polsce oraz Miasto Stołeczne Warszawa. Rejestracja uczestników do 20 września. Udział jest bezpłatny. Więcej na www.gridw/innowacyjneecomiasto18.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Za treść artykułu odpowiada wyłącznie Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska, Centrum UNEP/ GRID-Warszawa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy