Czas zakupów działek budowlanych

MCH
opublikowano: 15-03-2011, 00:00

Koniec zimy przynosi ożywienie na rynku działek budowlanych. W internecie rośnie liczba ofert sprzedaży.

Koniec zimy przynosi ożywienie na rynku działek budowlanych. W internecie rośnie liczba ofert sprzedaży.

Według Przemysława Kotwickiego, dyrektora serwisu otoDom. pl, rynek nieruchomości ożywia się dwa razy w roku — wczesną wiosną i jesienią.

— Zima dla nieruchomości gruntowych to martwy sezon, ze względu na pogodę, tym, którzy zdecydują się wyruszyć w teren, trudno zlokalizować podczas wizji lokalnej granicę działki i jej ukształtowanie. Duży wpływ na mniejszy popyt ma również przerwa świąteczno - noworoczna i sezon zimowych wakacji. W porównaniu z okresem zimowym zazwyczaj wiosna i jesień są sezonami znacznie bardziej obfitującymi zarówno w zapytania, jak i w transakcje na rynku nieruchomości gruntowych — zaznacza Małgorzata Pajor, dyrektor biura Ober-Haus.

Potwierdzają to wyniki serwisu otoDom.pl.

— Pod koniec lutego na stronie znajdowało się ponad 100 tys. ogłoszeń sprzedaży działek budowlanych, a spodziewamy się, że wczesną wiosną ofert przybędzie — przewiduje Przemysław Kotwicki.

Najczęściej na sprzedaż wystawiane są działki od 1 tys. do 1,2 tys. mkw.

— To optymalna wielkość działki, na której zmieści się dom o powierzchni od 100 do 250 mkw. oraz ogród, podjazd czy mały budynek gospodarczy — wyjaśnia Przemysław Kotwicki.

Z danych otoDom.pl wynika, że największy wybór mają osoby zainteresowane działkami na Mazowszu, Kujawach, Śląsku i w Małopolsce. Na największe wydatki muszą przygotować się planujący zakup parceli w Warszawie i Gdyni. Średnia cena działki budowlanej w lutym 2011 r. w stolicy wyniosła 800 zł za mkw., podczas gdy w Piasecznie i Józefowie ziemię można było kupić za około 450 zł za mkw. Atrakcyjną podwarszawską lokalizacją dla osób planujących budowę domu jest Otwock.

— To miasto kusi dużo niższym kosztem zakupu parceli niż w do stolicy (280 zł za mkw.) i podmiejskimi połączeniami kolejowymi — mówi Przemysław Kotwicki.

Zachęcające są także ceny działek budowlanych w miejscowościach górskich lub nadmorskich. Na przykład w Skawinie i Rabce Zdroju 1 mkw. kosztuje średnio 100 zł. Wyjątkiem są największe kurorty. Średnia cena parceli pod zabudowę w Gdyni w lutym wynosiła aż 675 zł/mkw., a w Zakopanem niemal 500 zł/mkw. i była o 10 zł wyższa niż średnia cena ziemi w Krakowie. Z kolei działkę budowlaną w Karpaczu czy Szklarskiej Porębie można było kupić już za około 170-200 zł/mkw.

Nad morzem kusi Kołobrzeg, gdzie średni koszt zakupu działki to 230 zł/mkw. Podobnie ceny kształtują się we Władysławowie i Wejherowie. Jedne z najtańszych ofert sprzedaży dotyczą Ustki, gdzie ceny wynoszą średnio 100 zł/mkw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MCH

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Nieruchomości / Czas zakupów działek budowlanych