Czechowice kuszą PKN i RG

Paweł Janas
opublikowano: 11-10-2002, 00:00

Rafineria Czechowice wytypowała już listę kandydatów, z którymi chciałaby budować kompleks petrochemiczny za 800 mln zł. Zaproszenie wystosuje m.in. do PKN Orlen.

Położona na południu Polski państwowa Rafineria Czechowice (RCz) poszukuje partnerów do stworzenia spółki, która zajmie się finansowaniem wartej 800 mln zł budowy instalacji petrochemicznych. Taki podmiot ma rozpocząć działalność w pierwszym kwartale 2003 r.

— W przyszłym tygodniu skierujemy memoranda inwestycyjne do wielu firm. Wśród nich znajdą się PKN Orlen, Rafineria Gdańska oraz dwa lub trzy krajowe banki. Liczymy na możliwość wejścia w układ inwestycyjny tworzony przez PKN Orlen i Basell — mówi przedstawiciel wysokiego szczebla menedżmentu czechowickiej rafinerii.

Henryk Malesa, szef RCz, nie chce potwierdzić tych informacji.

Firma poszukuje również — przy pomocy firmy Lurgi Bipronaft —partnerów zagranicznych do realizacji tej inwestycji.

— Jesteśmy po kilku seriach ważnych rozmów. Z finansowaniem programu nie będzie problemów — twierdzi Henryk Malesa.

Jego zdaniem, partnerzy, z którymi rozmawiają przedstawiciele Rafinerii Czechowice, zainteresowani są nie tylko współpracą finansową, ale — obok technologii — oferują również wejście na nowe rynki i gwarancję zbytu na produkty, które mają być wytwarzane w nowym kompleksie petrochemicznym.

Rafineria czechowicka — podobnie jak pozostałe cztery małe rafinerie południowe — będzie stopniowo ewoluować z zakładu zajmującego się produkcją paliw do firmy wytwarzającej petrochemikalia. Nie ma zresztą innego wyjścia. Z rynku paliwowego jest bowiem stopniowo wypychana przez większych graczy, m.in. PKN, Slovnaft i Unipetrol.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Czechowice kuszą PKN i RG