Czechowice z olejami, ale bez PET

Paweł Janas
18-12-2003, 00:00

Lotos wyznacza nowe zadania dla rafinerii południowych. Czechowice będą produkować oleje, poczekają jednak na instalację PET.

Konsolidacja Grupy Lotos, nadal państwowego wicelidera paliwowego rynku w Polsce, z trzema rafineriami z południa Polski nabiera konkretnych kształtów. Wczoraj zapadły decyzje, dotyczące przyszłości Rafinerii Czechowice.

— Podczas wczorajszej rady nadzorczej ustalono, że plany budowy instalacji do produkcji granulatu używanego do produkcji opakowań (PET) przestają mieć charakter priorytetowy — wyjaśnia Henryk Malesa, prezes Czechowic.

Projekt ten miał kosztować kilkaset milionów złotych, a analitycy od dawna zastanawiali się, czy ma on w ogóle szanse powodzenia. Granulat, używany do wytwarzania opakowań plastikowych, produkuje już bowiem toruńska Elana, a zarząd Anwilu zapewnia, że podobny projekt powstanie we Włocławku. Teraz — według prezesa Henryka Malesy — przyszłość zakładu z Czechowic wiąże m.in. się z produkcją paliw, olejów przemysłowych i smarów.

Olejowe decyzje

Podczas wczorajszej konferencji prasowej Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos, poinformował z kolei, że od stycznia rozpoczyna działalność powiększona Grupa Olejowa.

— Do Lotos Oil wejdą aktywa czterech rafinerii, które utworzą grupę kapitałową — mówi Paweł Olechnowicz

Podjęto też decyzję, że do końca tego roku roku produkcja olejów silnikowych zostanie przeniesiona z Jasła do rafinerii Glimar z Gorlic.

— Budowany w Gorlicach Hydrokompleks pozwoli też w niedalekiej przyszłości na produkcję nowoczesnych olejów bazowych i tym samym wyeliminuje ich kosztowny transport z Gdańska — twierdzi Paweł Olechnowicz.

Przyznał jednak, że nadal są problemy z finansowaniem budowy Hydrokompleksu, projektu za ponad 120 mln EUR.

Sceptycznie o konsolidacji

Paweł Olechnowicz wyraził również nadzieję, że resort skarbu podejmie w połowie stycznia przyszłego roku decyzje właścicielskie, które doprowadzą do konsolidacji kapitałowej Grupy Lotos z rafineriami południowymi jeszcze w pierwszym kwartale 2004 r. Podtrzymał także swoje plany wprowadzenia spółki na giełdę.

— Powinno do tego dojść w przyszłym roku — podkreśla.

Szef pomorskiej rafinerii sceptycznie wypowiadał się natomiast wczoraj o szansach powodzenia środkowoeuropejskiego koncernu paliwowego z udziałem PKN Orlen i MOL i — ewentualnym — Grupy Lotos. Sceptycznie o tym ostatnim pomyśle wypowiadał się ostatnio Piotr Czyżewski, minister skarbu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Czechowice z olejami, ale bez PET