Czechy: inflacja przyspiesza, rośnie ryzyko kolejnej podwyżki stóp

opublikowano: 09-10-2017, 10:42

Ceny konsumpcyjne w Czechach wzrosły we wrześniu najmocniej od pięciu lat, wspierając niepewność odnośnie polityki stóp procentowych, po tym jak gospodarka dynamizuje rozwój, a pracownicy domagają się wyższych płac, donosi Bloomberg.

Wskaźnik CPI przyspieszył do 2,7 proc. w stosunku do września 2016 r. Wzrost napędzany był głównie przez ceny żywności. Miesiąc wcześniej inflacja CPI odnotowała zwyżkę o 2,5 proc., wynika z danych Czeskiego Urzędu Statystycznego.

Czeski Bank Narodowy (CNB)
Zobacz więcej

Czeski Bank Narodowy (CNB) fot. Bloomberg

Wrześniowy odczyt pokrył się z oczekiwaniami ekonomistów i prognozami banku centralnego (CNB). 

W ujęciu miesięcznym inflacja obniżyła się o 0,1 proc., taki sam odczyt miał miejsce w sierpniu.

Tymczasem tydzień wcześniej czescy bankierzy centralni głosowali za wstrzymaniem zacieśniania polityki monetarnej w reakcji na pierwszą w tym roku podwyżkę stóp Europejskiego Banku Centralnego.

Bank podkreśla zagrożenie ze strony wzrostu kosztów finansowania zewnętrznego, jednak z drugiej strony musi mieć na uwadze presję inflacyjną, braki na rynku pracy i szybszy niż oczekiwano wzrost gospodarczy.

Kolejna podwyżka stóp wydaje się niestety nieuchronna – ocenia Patrik Rozumbersky, analityk czeskiego oddziału UniCredit. Dodaje, że niespodzianką byłoby gdyby CNB nie podwyższył stóp w przyszłym miesiącu. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Czechy: inflacja przyspiesza, rośnie ryzyko kolejnej podwyżki stóp