Czechy: Mniej fałszywych banknotów na rynku

  • PAP
opublikowano: 08-03-2019, 19:03

W 2018 roku zanotowano w Czechach 26-procentowy spadek liczby przypadków fałszowania pieniędzy. Był to jednocześnie czwarty rok z rządu, w którym zatrzymano mniej podróbek - poinformował w piątek członek Rady Czeskiego Banku Narodowego (CzNB) Vojtiech Benda.

W sumie skonfiskowano 2111 sztuk podrobionych banknotów i monet najróżniejszych walut - powiedział na konferencji prasowej w Pradze.

Mniej jest też fałszerstw zarówno czeskich koron, jak i obcych walut. „Liczba zatrzymanych podróbek w Czechach wprawdzie spada, ale ryzyko, że do kogoś mogą trafić fałszywe pieniądze, istnieje. Dlatego podczas operacji gotówkowych trzeba poświęcać odpowiednią uwagę pieniądzom, a szczególnie banknotom“ – ostrzegł Benda.

Zwrócił uwagę, że większość fałszywych czeskich banknotów została wydrukowana na drukarkach atramentowych. W pięciostopniowej skali zagrożenia dla rynku banknoty te najczęściej oceniano na stopień 4, czyli mało „udane“. Najczęściej fałszerze podrabiali banknoty o wartości 2000, 1000 i 500 koron. W sumie wartość zatrzymanych podróbek czeskich banknotów wyniosła mniej niż 50 tys. euro. Jak poinformował Benda, w 2018 r. zatrzymano też osiem sztuk podrobionych monet.

Spośród zagranicznych walut najczęściej podrabiano banknot o nominałach 50 euro i 100 dolarów amerykańskich. Eksperci uznali, że te fałszywe banknoty były wykonane bardziej starannie niż podróbki czeskich koron. Większość, w pięciostopniowej skali zagrożenia oceniono na stopień trzeci. Czeski kodeks karny przewiduje za podrabianie pieniędzy wyroki do 8 lat więzienia. W przypadku przestępczości zorganizowanej kara wynosi do 10 lat więzienia.

W związku z setną rocznicą powstania Czechosłowacji, a także setną rocznicą wprowadzenia korony czechosłowackiej, na konferencji prasowej mówiono także o fałszowaniu pieniędzy przed wieloma laty. W latach 1919–20, a więc pierwszych, w których korony znalazły się w obiegu, władzom udało się zatrzymać 105 tys. sztuk podrobionych banknotów. Pojedyncze podróbki znajdowano jeszcze po 1945 roku. Zdaniem CzNB wprowadzanie ich do obiegu miało na celu nie tylko zysk, ale chodziło także o skutki polityczne – poprzez osłabienie czechosłowackiej waluty osłabiano nowe państwo. Fałszowanie pieniędzy nie było trudne, gdyż banknoty miały niski stopień zabezpieczeń – mówił Benda. Najczęściej podrabiano wówczas banknot o wartości 500 koron.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy