Czechy: nie będzie obowiązkowej kwoty krajowej żywności w supermarketach

opublikowano: 14-04-2021, 08:09

Deputowani niższej izby parlamentu Czech zrezygnowali z pomysłu wprowadzenia obowiązku sprzedaży przez supermarkety głównie krajowej żywności, informuje Reuters.

Agencja przypomina, że był on częścią ustawy o jakości żywności. Politycy wycofali się z pomysłu w związku z obawą, że wywoła on konflikt z Unią Europejską.

Niższa izba parlamentu przyjęła wersję ustawy uchwaloną przez Senat. Nie ma w niej zapisu o obowiązujących supermarkety kwotach krajowej żywności. Reuters przypomina, że projekt przegłosowany przez nią w styczniu przewidywał iż w sklepach o powierzchni powyżej 400 metrów kwadratowych co najmniej 55 proc. produktów, jak owoce, warzywo czy nabiał, miało być krajowych. Przyjęta ostatecznie ustawa dotyczy przede wszystkim podwójnych standardów dotyczących produktów spożywczych, stosowanych przez zachodnie firmy na rynkach byłych państw komunistycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane