Czechy: więcej szans na utworzenie rządu może mieć opozycja

  • PAP
opublikowano: 09-10-2021, 14:56
aktualizacja: 09-10-2021, 18:37

Po przeliczeniu w sobotę głosów z 95 proc. komisji wyborczych w wyborach do Izby Poselskiej parlamentu Czech prowadzi partia Ano premiera Andreja Babisza, ale prawdopodobnie nie będzie mogła stworzyć rządu. Więcej mandatów mogą mieć konkurenci z dwóch koalicji opozycyjnych.

Zgodnie z częściowymi wynikami Ano ma poparcie 27,7 proc. wyborców. Prawicowa koalicja SPOLU - 27,09 proc. Brakujące do przeliczenia głosy mogą sprawić, że zwycięzcą wyborów będzie SPOLU a nie Ano.

Andrej Babiš, fot. Bloomberg
Andrej Babiš, fot. Bloomberg

Koalicja Partii Piratów oraz ruchu Burmistrzowie i Niezależni (PIRSTAN) ma poparcie 15,19 proc. Miejsca w Izbie Poselskiej będzie miała jeszcze antyeuropejska partia Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD) - 9,82 proc.

Ze wstępnych szacunków mandatów, uzyskanych przez poszczególne ugrupowania, szanse na utworzenie gabinetu mają koalicje SPOLU i PIRSTAN.

Aktualne wyniki wskazują na historyczną klęskę Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCzM), która po raz pierwszy od 1989 roku nie będzie miała w parlamencie swoich posłów. Częściowe wyniki są bezlitosne dla Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD), która z pozycji współrządzącego ugrupowania znajdzie się poza parlamentem.

Publikowane razem z bieżącymi częściowymi wynikami dane o frekwencji wskazują, że w głosowaniu uczestniczyło 65,16 proc. uprawnionych.

Czechy są jedynym państwem w Unii Europejskiej, w którym organizowane są dwudniowe wybory. W taki sposób wybierany jest parlament, prezydent i samorządy lokalne, a także czescy eurodeputowani.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane