Czechy: próba pozbawienia immunitetu Babisa

opublikowano: 18-08-2017, 12:30
aktualizacja: 18-08-2017, 12:31

W czeskim parlamencie rozpoczęła się próba pozbawienia immunitetu polityka-miliardera, Adreja Babisa, w związku ze stawianymi mu zarzutami oszustwa.

Babis jest kandydatem do objęcia stanowiska premiera po październikowych wyborach parlamentarnych. Jego eurosceptyczny ruch ANO jest liderem sondaży. Tymczasem miliarder został oskarżony o nadużycie dotyczące funduszy unijnych. W piątek komisja parlamentarna rozpoczęła procedowanie wniosku o pozbawienie Babisa immunitetu. Miliarder, który pełnił do niedawna funkcję ministra finansów, przekonuje, że stawiane mu zarzuty są nieprawdziwe i zostały sfabrykowane przez jego politycznych rywali.

Andrej Babis
Zobacz więcej

Andrej Babis Bloomberg

Babis odrzuca oskarżenia o unikanie płacenia podatków i zapewnia, że nie złamał prawa w przypadku 50 mln CZK unijnej dopłaty przekazanej jego kompleksowi wypoczynkowemu Bocianie Gniazdo. Przyznał, że choć należał on do niego w przeszłości, to w momencie występowania o dopłatę właścicielami kompleksu były jego dzieci i szwagier. Przypomniał, że przeniósł cały majątek do trustu nadzorowanego przez żonę kiedy w tym roku zaostrzono przepisy. 

Pomimo ataków opozycji i koalicyjnych partnerów popularność Babisa i jego partii rośnie. Poparcie dla ANO wynosiło 27-34 proc. przez ostatnie dwa miesiące. Podczas poprzednich wyborów, w 2013 roku, wynosiło 19 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu