Czechy: Produkcja przemysowa wzrosła zaledwie o 0,1 proc.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-05-2005, 12:48

Wzrost produkcji przemysłowej w Czechach w marcu 2005 r. o zaledwie 0,1 proc. (w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego) zaskoczył i statystyków, i analityków. Czeskie media przypomniały w czwartek, że to najgorszy wynik gospodarczy czeskiego przemysłu od 2002 r.

Wzrost produkcji przemysłowej w Czechach w marcu 2005 r. o zaledwie 0,1 proc. (w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego) zaskoczył i statystyków, i analityków. Czeskie media przypomniały w czwartek, że to najgorszy wynik gospodarczy czeskiego przemysłu od 2002 r. 

 W ubiegłym roku czeski przemysł notował niemal każdego miesiąca prawie 10-procentowy wzrost produkcji.

Zdaniem ekonomistów, nie można wykluczyć, że tak zasadniczy spadek tempa wzrostu produkcji przemysłowej to jedynie efekt zbiegu kilku niekorzystnych czynników m.in. większej w marcu tego roku liczby dni wolnych od pracy oraz faktu, że przed rokiem właśnie w marcu (przy wzroście produkcji o 15 proc.) rozpoczął się trend silnego wzrostu w przemyśle przed wejściem Czech do Unii Europejskiej.

Analitycy uważają jednak, że nowe dane wskazują na efekt istniejących od dłuższego czasu niekorzystnych trendów. Czeskie zakłady przemysłowe odczuwają negatywny wpływ problemów gospodarczych w Niemczech, które są ich najważniejszym partnerem i dokąd trafia największa ilość czeskiego eksportu.

Tempo wzrostu produkcji przemysłowej osłabia także bardzo silna korona. Jeszcze przed rokiem za 1 euro płaciło się 32 korony, obecnie tylko 30.

Osłabienie tempa wzrostu produkcji przemysłowej widać najmocniej w przemyśle ciężkim. Wydobycie i produkcja hutnicza spadły aż o 5 procent. Według szefów czeskich kopalń i hut, rok 2004 był nadzwyczaj dobry i - w zasadzie - nie ma już większych możliwości wzrostu.

"Takiego boomu, jaki był w ubiegłym roku, nie można się spodziewać. Widać już, że spadają ceny koksu, a sprawą otwartą jest, czy uda się utrzymać ceny węgla" - powiedział szef największego koncernu wydobywczego w Czechach, Karbon Investu, Zdeniek Bakala.

Kontrolowana przez niego firma - Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD) - chce uczestniczyć w prywatyzacji polskiego górnictwa węgla kamiennego. Bakala nie oczekuje jednak, że obecne zahamowanie tempa wzrostu będzie mieć jakieś "fatalne" konsekwencje. Jego zdaniem, i obecny stan jest bardzo dobry.

Wzrost produkcji odnotowany został w przemyśle motoryzacyjnym (o 6 proc.) i w dziedzinie produkcji części zamiennych. Cały czeski przemysł w ciągu ostatniego roku znacznie się rozwinął. W okresie od marca ub.r. do marca tego roku w zakładach przemysłowych przybyło aż 7,4 tys. nowych miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane