Czeka ją seria rozpraw

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 09-02-2004, 00:00

Z wyborem strategii CLiF musi się wstrzymać do decyzji sądu. Przedłużający się proces z bankami może bowiem oznaczać wygaszenie działalności.

W tym miesiącu zarząd Centrum Leasingu i Finansów CLiF miał podjąć decyzję o przyjęciu strategii rozwoju, nad którą pracuje od grudnia 2003 r. Wówczas sąd oddalił wniosek o ogłoszenie jego upadłości, o co wnosił Kredyt Bank i Bank Gospodarki Żywnościowej.

Czekanie na strategię...

— Podjęcie decyzji przełożyliśmy przynajmniej o miesiąc. Na 13, 25 i 26 lutego bowiem sąd zwołał trzy kolejne rozprawy w sprawie wniosków CLiF o niezamknięte rozliczenia przeciwko trzem pierwszym bankom — Bankowi BPH, Bankowi Współpracy Europejskiej i Bankowi Gospodarki Żywnościowej — mówi Dariusz Baran, prezes CLiF.

Decyzja o wstępnym wyborze jednej z trzech przygotowanych ścieżek rozwoju spółki będzie zależeć od pierwszych rozstrzygnięć sądu.

W pierwszej z nich założono bowiem, że gdyby sprawy przeciwko bankom miały potrwać wiele lat, to działalność CLiF zostanie wygaszona.

— Jednak wszczęcie procesów już w lutym daje nadzieję na to, że nie będzie trzeba rozpatrywać tego scenariusza — mówi Dariusz Baran.

...sądowe rozprawy...

Inne zakładają, że jeśli spółce udałoby się podpisać ugody z bankami, to zwrócony jej kapitał pozwoli na powrót do walki o rynek leasingowy. Brak porozumienia z bankami doprowadzi CLiF do zmiany profilu działalności. Dlatego spółka czeka na wyznaczenie przez sąd terminów rozpraw przeciwko kolejnym bankom — Pekao SA, BZ WBK, Bankowi Przemysłowemu, PKO BP i Kredyt Bankowi. Ogółem na kwotę 175 mln zł, z czego — w opinii CLiF — 110 mln zł jest mu winien sam Kredyt Bank.

Tymczasem banki są przekonane, że to postawa CLiF jest przeszkodą w zawarciu umowy, o czym zgodnie komunikują Paweł Janowski, dyrektor departamentu restrukturyzacji i windykacji Kredyt Banku, i Robert Moreń, rzecznik Pekao SA.

...oraz wyniki

Szef CLiF nie ujawnia, jak długo spółka jest jeszcze w stanie walczyć. Za ubiegły rok będzie miała 5,5 mln lub 15,5 mln zł straty netto. Wszystko zależy od tego, jak zostanie zaksięgowane 10 mln zł, które CLiF wpłacił na podniesienie kapitału spółki CLiF Ubezpieczenia. Jednak — jak twierdzi Dariusz Baran — grupa kapitałowa będzie miała około 40 mln zl zysku, które zarobiła na skupieniu obligacji CLiF poniżej ich wartości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy