Czekaj: Opóźnienie wejścia do euro bez negatywnego wpływu na rynki

Internet Securities
opublikowano: 17-11-2005, 11:34

Deklaracja rządu o opóźnieniu wejścia do strefy euro nie powinna negatywnie podziałać na rynki finansowe, ponieważ nie było wcześniej jasnej strategii odnośnie przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty, uważa Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

Deklaracja rządu o opóźnieniu wejścia do strefy euro nie powinna negatywnie podziałać na rynki finansowe, ponieważ nie było wcześniej jasnej strategii odnośnie przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty, uważa Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

„Nie sądzę, aby zapowiedzi rządu, że kryteria z Maastricht spełnimy dopiero w 2009 wpłynęły na zmianę nastawienia inwestorów. Wcześniej sugerowana data przystąpienia do strefy euro w 2009 roku nie była poparta żadnymi decyzjami. To była mglista perspektywa” – powiedział w wywiadzie dla ISB Czekaj.

„Jeżeli w 2009 roku spełnimy kryteria, to nie przesuwa się to tak znów dramatycznie w czasie i nie sądzę, żeby inwestorzy tak mocno byli przywiązani do idei przystąpienia do euro w roku 2009” – dodał członek RPP.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz mówił w zeszłym tygodniu, że w czasie obecnej kadencji Sejmu, czyli do roku 2009, nie ma planów wejścia Polski do strefy euro. Polska chce jednak w tym czasie spełnić kryteria z Maastricht, konieczne do przyjęcia wspólnej waluty. Wcześniej prezydent-elekt Lech Kaczyński, sugerował, że w 2010 roku mogłoby się odbyć referendum w sprawie przyjęcia euro.

Czekaj podkreślił, że w przeciwieństwie do innych krajów, w Polsce nie ma do tej pory wspólnej strategii rządu i banku centralnego w sprawie wejścia do euro.

„Nie ma formalnego porozumienia między rządem i Radą Polityki Pieniężnej, żeby przystąpić w 2009 roku, choć RPP uważa, że byłoby to korzystne” – powiedział członek RPP.

ZŁOTY JEST MOCNY

Zdaniem Czekaja, złoty jest mocny, co korzystnie wpływa na inflację, a równocześnie – o czym świadczą dane o handlu zagranicznym – nie jest zbyt uciążliwy dla eksporterów.

„Obecnie złoty jest mocny i z punktu widzenia inflacji jest to sytuacja korzystna” – powiedział.

„Eksport nadal rośnie dynamicznie, nie wygląda na to, żeby złoty silny złoty był hamulcem dla eksportu i wzrostu gospodarczego. Trzeba także opamiętać, że słabszy złoty zwiększa zadłużenie Polski, co grozi przekroczeniem progów ostrożnościowych w relacji zadłużenia do PKB” – dodał.

Barbara Woźniak, Mirek Kuk

qk/tom

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane