Czekaj: przystąpienie Polski do strefy euro przesądzone po akcesji unijnej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-11-2005, 13:04

Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP), prof. Jana Czekaja, zobowiązanie wejścia Polski do strefy euro zostało przyjęte w momencie przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej.

Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP), prof. Jana Czekaja, zobowiązanie wejścia Polski do strefy euro zostało przyjęte w momencie przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej.

    "To zobowiązanie jest integralną częścią Traktatu Akcesyjnego" - powiedział prof. Czekaj w trakcie wykładu, który wygłosił w poniedziałek w Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Jego zdaniem, z tego powodu bezprzedmiotowa jest dyskusja dotycząca przeprowadzenia ogólnonarodowego referendum na temat przyjęcia wspólnej europejskiej waluty.

    "Odbyło się już referendum dotyczące przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w którym obywatele powiedzieli +tak+" - zaznaczył prof. Czekaj.

    Jego zdaniem, kwestią uzgodnień pozostaje natomiast określenie daty i warunków przystąpienia naszego kraju do strefy euro. Przed tym wydarzeniem powinna odbyć się powszechna debata społeczna, w trakcie której obywatele w sposób przystępny powinni poznać argumenty przemawiające za i przeciw przyjęcia wspólnej waluty.

    "Taka analiza korzyści i kosztów wydaje się tym bardziej potrzebna, bo po odrzuceniu Traktatu Konstytucyjnego, także w starych krajach UE, pojawiły się głosy podważające sens istnienia wspólnej waluty" - zaznaczył członek RPP.

    W jego opinii, analiza kosztów i korzyści przyjęcia euro powinna dotyczyć dwóch czasów: okresu przygotowawczego z dochodzeniem do spełnienie kryteriów z Maastricht oraz okresu po wprowadzeniu europejskiej waluty.

    Według dotychczasowych planów, Polska zamierza spełnić do 2007 roku kryteria z Maastricht, co pozwoliłoby jej wówczas wejść do przejściowego europejskiego mechanizmu walutowego ERM2. Po dwóch latach w ERM2, w 2009 roku, Polska mogłaby przyjąć wspólną europejską walutę.

    Prof. Czekaj ocenił, że koszty będą skoncentrowane prawdopodobnie w okresie przygotowawczym, a ich źródłem będą przedsięwzięcia, które i tak trzeba wykonać, aby utrzymać stabilność finansową państwa. "Koszty te będą zanikać z czasem, im bardziej będziemy spełniać kryteria przystąpienia do euro" - zaznaczył.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    Według niego, najważniejsze korzyści w okresie dochodzenia do kryteriów z Maastricht to: dostosowanie systemu prawnego do struktur unijnych, co przyczyni się do usprawnienia gospodarki i wymiany handlowej, a po spełnieniu kryteriów - poprawa wskaźników makroekonomicznych i stabilizacja gospodarki.

    Najważniejsze koszty uczestniczenia w mechanizmie kursowym ERM2 to - zdaniem Czekaja - spowolnienie dynamiki wzrostu gospodarczego w wyniku prowadzenia restrykcyjnej polityki monetarnej i fiskalnej. "Może się to przyczynić do spadku PKB, ale nie jest to dramatyczna wielkość" - zastrzegł Czekaj.

    Druga grupa kosztów jest związana z koniecznością utrzymania sztywnego kursu walutowego i co za tym idzie, brakiem możliwości wykorzystywania tego instrumentu do stabilizowania gospodarki. Ograniczone zostaną też możliwości aktywnego wykorzystywania stóp procentowych, jako instrumentu oddziaływania na wzrost gospodarczy.

    Po przyjęciu wspólnej waluty najważniejszą korzyścią będzie obniżenie kosztów transakcji z partnerami zagranicznymi, które może wynieść oszczędności na poziomie około 0,2 proc. PKB, czyli 2 mld zł rocznie. Wzrośnie też wymiana handlowa i kapitałowa oraz przepływ siły roboczej.

    Spadek krajowych stóp procentowych powinien przynieść zwiększenie inwestycji zagranicznych w naszym kraju oraz zachęcić polskich przedsiębiorców do lokowania swoich aktywów w przedsięwzięcia na terenie kraju. Za tym pójdzie tworzenie nowych miejsc pracy i zmniejszenie bezrobocia - uważa prof. Czekaj.

    Potencjalne koszty w tym czasie będą wynikać głównie z utraty przez nasze państwo autonomii pieniężnej, czyli możliwości wykorzystywania w polityce gospodarczej takich instrumentów, jak kurs walutowy i stopy procentowe.

    Czekaj zastrzegł, że działaniom związanym z przystąpieniem naszego kraju do strefy euro muszą towarzyszyć reformy strukturalne, związane m.in. z reformą rynku pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane