Czekaj: Stopy procentowe są obecnie na rozsądnym poziomie

Internet Securities
opublikowano: 07-06-2006, 09:09

Stopy procentowe są obecnie na rozsądnym poziomie, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Jan Czekaj. Jednocześnie prof. Czekaj ocenia, że spekulacje dotyczące ewentualnej podwyżki stóp proc. w USA nie będą miały przełożenia w krótkim okresie na decyzje RPP.

Stopy procentowe są obecnie na rozsądnym poziomie, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Jan Czekaj. Jednocześnie prof. Czekaj ocenia, że spekulacje dotyczące ewentualnej podwyżki stóp proc. w USA nie będą miały przełożenia w krótkim okresie na decyzje RPP.

„Biorąc pod uwagę zarówno przeszłość, jak i obecne uwarunkowania światowe, wydaje się, że stopy procentowe są w Polsce obecnie na rozsądnym poziomie” – powiedział Czekaj w wywiadzie dla agencji ISB.

Zdaniem Czekaja, sytuacja na rynku amerykańskim i spekulacje na rynkach finansowych o ewentualnej podwyżce stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu FED w krótkim okresie nie mają przełożenia na decyzje RPP.

„Na pewno decyzje FED w jakimś zakresie wpływają na naszą gospodarkę oraz decyzje RPP odnośnie stóp procentowych, ale nie ma to prostego przełożenia” – ocenia członek rady.

„Natomiast w krótkim terminie nie sądzę, żeby czerwcowa decyzja o podwyżce stóp proc. w USA miałaby wpłynąć na decyzje RPP” – dodał.

W ocenie Czekaja, podstawy makroekonomiczne dla polskiej gospodarki są na tyle silne, że nie ma powodów, by sądzić, iż polska waluta oraz rynek długu są narażone na gwałtowne wahania.

„Wydaje się, że nie ma fundamentalnych podstaw ku temu, żeby polski rynek długu i walutowy miałby być narażone” – ocenia członek RPP.

„Trudno będzie oczekiwać, żeby deprecjonowała się waluta w kraju, który ma nadwyżkę w bilansie płatniczym i zrównoważony bilans handlowy” – dodał.

Jednocześnie Czekaj ocenia, że odpływ kapitału z rynków wschodzących jest raczej związany nie ze zmniejszeniem zaufania do „emerging markets”, ale z wysokimi stopami procentowymi w Stanach Zjednoczonych.

„Obserwujemy odpływ kapitału z rynków wschodzących, ale czy to jest spadek zaufania czy wykorzystanie okazji, trudno jednoznacznie powiedzieć” – powiedział Czekaj.

„W USA stopy procentowe idą do góry, wzrasta oprocentowanie amerykańskich papierów i stąd inwestowanie na rynku za oceanem jest bardziej opłacalne” – dodał.

W tym roku RPP dwukrotnie obniżała stopy procentowe – łącznie o 50 pb w przypadku głównej stopy referencyjnej, która wynosi obecnie (od 1 marca) 4,00%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane