Czekaj z RPP: Inflacja nie powinna przekroczyć 2,5% do I kw. 2007 roku

Internet Securities
opublikowano: 15-09-2005, 16:00

Inflacja nie powinna przekroczyć środka celu inflacyjnego NBP czyli 2,5% do pierwszego kwartału 2007 roku, powiedział agencji ISB członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Jan Czekaj. W średnim terminie nie widać zagrożeń dla inflacji, dodał.

Inflacja nie powinna przekroczyć środka celu inflacyjnego NBP czyli 2,5% do pierwszego kwartału 2007 roku, powiedział agencji ISB członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Jan Czekaj. W średnim terminie nie widać zagrożeń dla inflacji, dodał.

„Perspektywy są mniej więcej takie, jak w projekcji inflacji, czyli, że do końca 2006 roku –pierwszego kwartału 2007 roku inflacja nie powinna przekroczyć środka przedziału; obecnie znajdujemy się w dolnej części dopuszczalnego przedziału wahań, ale to pewnie będzie się zmieniać” – powiedział w wywiadzie dla ISB Czekaj.

„Zagrożeń dla inflacji w średniej perspektywie nie widać. W tej chwili wynosi ona 1,6%. We wrześniu sytuacja może się nieco zmienić, bo ceny ropy trochę spadły, umocnił się kurs – był trochę mocniejszy niż w sierpniu, minister finansów obniża akcyzę i ceny benzyny być może powrócą do poziomu sprzed sierpnia” – dodał.

Powiedział również, że oprócz cen ropy nie ma zagrożeń dla inflacji.

„Krajowy popyt konsumpcyjny pewnie będzie się odradzał w perspektywie naszej projekcji inflacyjnej, ale trudno oczekiwać gwałtownego przyspieszenia z dnia na dzień. Tak samo jak inwestycje, które wprawdzie rosną, ale daleko poniżej oczekiwań. Od strony popytowej zagrożeń dla inflacji obecnie nie widać” – powiedział Czekaj.

Inflacja w lipcu wyniosła 1,3% w ujęciu rocznym, a w sierpniu podskoczyła do 1,6%. Cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego to 2,5% +/- 1 pkt proc. (ISB)

Barbara Woźniak, Mirek Kuk

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Czekaj z RPP: Inflacja nie powinna przekroczyć 2,5% do I kw. 2007 roku