Czytasz dzięki

Czekaj z RPP: Obecny poziom stóp proc. nie hamuje wzrostu gospodarczego

Internet Securities
opublikowano: 15-09-2005, 14:55

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie pobudza gospodarki za pomocą stóp procentowych, a obecny poziom stóp nie hamuje wzrostu PKB. Jeśli zaś rzeczywisty wzrost PKB jest mniejszy od potencjalnego, to jest miejsce dla luzowania polityki pieniężnej, powiedział agencji ISB członek RPP Jan Czekaj.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie pobudza gospodarki za pomocą stóp procentowych, a obecny poziom stóp nie hamuje wzrostu PKB. Jeśli zaś rzeczywisty wzrost PKB jest mniejszy od potencjalnego, to jest miejsce dla luzowania polityki pieniężnej, powiedział agencji ISB członek RPP Jan Czekaj.

„RPP nie stosuje takiej polityki, żeby pobudzać gospodarkę za pomocą stóp procentowych. Problem polega na tym, żeby dostosować politykę pieniężną do dynamiki PKB, tak, żeby nie hamować wzrostu gospodarczego” – powiedział w wywiadzie dla ISB Czekaj.

„Jeżeli przy danym potencjalnym PKB rzeczywisty jest mniejszy, to mamy miejsce do poluzowania polityki pieniężnej” – dodał Czekaj.

Według niektórych ekonomistów, potencjalne tempo wzrostu PKB w Polsce wynosi ok. 4%. Wzrost gospodarczy w drugim kwartale wyniósł 2,8% r/r wobec 2,1% w pierwszym. W całym roku, zdaniem ekonomistów i prognoz rządowych, ukształtuje się na poziomie 3,3-3,5%.

Zdaniem członka RPP, obecny poziom stóp procentowych nie hamuje gospodarki.

„Myślę, że poziom stop procentowych w tej chwili nie jest decydującym czynnikiem, który by gospodarkę hamował” – powiedział Czekaj.

„Nie chcemy działać zbyt pochopnie, żeby nie wprowadzać zamieszania, dane za drugi kwartał nie pokazują silnego przyspieszenia i na ostatnim posiedzeniu rada uznała, że nie należy zmieniać nastawienia, co wcale nie oznacza, że będziemy obniżać stopy” – zastrzegł także Czekaj.

Obecnie główna stopa procentowa wynosi 4,5%. W tym roku RPP obniżyła ją o 2 pkt proc. Nastawienie w polityce pieniężnej jest łagodne.

Barbara Woźniak, Mirek Kuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane