Czekając na decyzje

Rafał Fabisiak
opublikowano: 21-03-2011, 00:00

W sprawie elektronicznego systemu poboru opłat najważniejszego rozporządzenia jeszcze nie ma.

Wydawało się, że kiedy praktycznie w ostatniej chwili wybrano dostawcę elektronicznego systemu poboru opłat, wszystko już pójdzie szybko. Okazuje się, że niekoniecznie. Do jego uruchomienia pozostały trzy miesiące, ale wciąż nie wiadomo, jakie będą stawki za przejazd płatnymi odcinkami dróg i które drogi system obejmie. Te dwie sprawy ureguluje rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Ale rozporządzenie wciąż jest przygotowywane.

W efekcie administracja znalazła się w sytuacji patowej. Problemem jest część dróg, które mają być objęte systemem, a wybudowano je z pomocą dotacji unijnych.

— Zgodnie z unijnym prawem na inwestycji infrastrukturalnej budowanej z udziałem pieniędzy unijnych nie można pobierać opłat komercyjnych przez pięć lat. Jeśli opłaty się pobiera, to dotację trzeba zwrócić. Najciekawsze jest jednak to, że wiadomo o tym od kilku lat. Nie wiem, dlaczego nie zostało to rozwiązane wcześniej — tłumaczy ekspert z branży drogowej.

Ale Ministerstwo Infrastruktury kłopotów nie przewiduje. Jak twierdzi: "Nie ma problemu z drogami unijnymi, wszystkie będą włączane do systemu po zakończeniu ich budowy. W wyniku przeliczenia luki finansowej na odcinkach o dużym natężeniu ruchu, wielkość dofinansowania może zostać zmniejszona. Uwolnione w ten sposób środki z budżetu UE mogą być przeznaczone na współfinansowanie innych zadań inwestycyjnych ujętych w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015".

Co wiadomo

Elektroniczny system poboru opłat ruszy od lipca 2011 r. Obowiązkowo będą musiały korzystać z niego samochody ciężarowe.

— Od 1 stycznia 2012 roku system viaTOLL będzie również dostępny dla użytkowników pojazdów osobowych. Jednak dla nich, w przeciwieństwie do użytkowników pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, korzystanie z systemu viaTOLL będzie dobrowolne — informuje Marek Cywiński, dyrektor zarządzający Kapsch Telematic Services (KTS).

Każdy użytkownik, aby mógł korzystać z systemu, będzie musiał się w nim zarejestrować i mieć w pojeździe urządzenie pokładowe (viaBOX). Rejestracja będzie dostępna poprzez stronę internetową i kanał dystrybucji pośredniej (FCIs). Na postawie umów z przewoźnikami otrzymywanych od podwykonawców KTS będzie wysyłał viaBOX do bezpośrednio wskazanych lokalizacji. Wcześniej użytkownik będzie musiał jednak wpłacić kaucję. Na razie nie ustalono, jaka to będzie kwota.

Urządzenie pokładowe będzie musiało zostać zainstalowane na dole przedniej szyby.

Jak informuje KTS, od 2 maja 2011 r. wszelkie formalności związane z rejestracją w systemie będzie można załatwić w punktach dystrybucji (około 190 w całej Polsce, w większości na stacjach benzynowych) i 16 punktach obsługi klienta (w każdym województwie, w pobliżu głównych miast). Będą też graniczne punkty dystrybucji — we wstępnej fazie (od maja do końca sierpnia) będzie ich 18, a docelowo 10.

Działanie

System viaTOLL korzysta z technologii komunikacji bezprzewodowej. Na odcinkach dróg objętych systemem będą tzw. bramownice z antenami, które komunikują się z urządzeniem pokładowym (viaBOX) w pojeździe. Za każdym razem, kiedy samochód przejedzie przez bramownicę, zostanie naliczona opłata za przejazd kolejnego odcinka, o czym zawiadomi sygnał z viaBOX-u. Naliczanie będzie automatyczne — kierowca nie będzie musiał zwalniać ani zatrzymywać pojazdu. Na płatnych autostradach pojazdy z korzystające z systemu będą mogły korzystać ze specjalnego pasa. Marek Cywiński zapowiada, że w całej Polsce na zdefiniowanych odcinkach dróg ma być około 450 bramownic.

Ministerstwo Infrastruktury podaje, że zaprojektowanie, budowę i eksploatację systemu obejmującego opłatę elektroniczną od pojazdów ciężarowych i opłatę za przejazd autostradami płatnymi od pojazdów osobowych kosztowało 4,9 mld zł brutto.

Wszelkie informacje o systemie będą na bieżąco dodawane na stronie www.viatoll.pl. Od 15 marca 2011 r. ma też działać infolinia. l

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy