Czekamy na lepsze wyniki farbiarzy

Maciej Zbiejcik
21-10-2004, 00:00

Giełdowi producenci farb i lakierów notują coraz lepsze wyniki, ale nie cieszą się zainteresowaniem inwestorów. Dlaczego?

W ciągu trzech ostatnich miesięcy akcje Polifarbu Cieszyn-Wrocław i Śnieżki straciły 15 proc. Inwestorzy mogą czuć się rozczarowani, bo w tym czasie indeks WIG Budownictwo zyskał 8 proc., a WIG oraz WIG20 ponad 5 proc.

A jeszcze początek roku był obiecujący: w niespełna trzy miesiące akcje Śnieżki i Polifarbu podrożały o ponad 30 proc. Później jednak trend się odwrócił. Spadki przybrały na sile po zapoznaniu się inwestorów z wynikami pierwszego półrocza i perspektywami na drugą część roku.

Pewne powody do niepokoju mogli mieć posiadacze akcji Śnieżki. Wprawdzie druga co do wielkości firma w branży zdołała w pierwszym półroczu zwiększyć sprzedaż o 18 proc. — do 160,5 mln zł, ale nie udało się jej tego przełożyć na wyższe zyski. Spółka zarobiła na czysto 10,7 mln zł, o 0,7 mln zł mniej niż w zeszłym roku. Pojawiły się wątpliwości, czy Śnieżce uda się zrealizować tegoroczną prognozę. Zarząd spółki zdecydowanie jednak podtrzymuje założenia na 2004 r. Mówią one o skonsolidowanym zysku netto na poziomie 30,4 mln zł oraz 404,3 mln zł przychodów grupy. Po pierwszym półroczu brakuje odpowiednio 18,4 oraz 217,9 mln zł. Czy firma zdoła wypełnić prognozę?

Branża, w której działa Śnieżka, ma dużą sezonowość sprzedaży — aż dwie trzecie przypada na drugi i trzeci kwartał. W okresie kwiecień-czerwiec skonsolidowane przychody Śnieżki przekroczyły 118 mln zł, a w lipcu-wrześniu mogą sięgnąć 120-130 mln zł (w lipcu i sierpniu było prawie 90 mln zł). Chcąc zrealizować prognozy, w ostatnim kwartale spółka musi osiągnąć 90-100 mln zł przychodów.

Także dwucyfrowym przyrostem (15,4 proc.) przychodów w pierwszym półroczu popisał się Polifarb Cieszyn-Wrocław. Ale uwaga: zarząd największego producenta wyrobów lakierniczych przyznaje w raporcie za pierwsze półrocze, że w drugim tempo wzrostu może być niższe od 15,4 proc. Zapowiedzi wydają się sprawdzać: w lipcu przychody Polifarbu wzrosły o 3,6 proc., a w sierpniu o 9,8 proc.

Niższa dynamika idzie w parze ze spadkiem rentowności. Jeszcze w 2000 r. wskaźnik Śnieżki na poziomie operacyjnym zbliżył się do 13 proc., po pierwszym półroczu 2004 spadł do 4,3 proc. W 1999 r. podobny wskaźnik dla Polifarbu wynosił 8,4 proc. Po pierwszych sześciu miesiącach tego roku to 4,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Czekamy na lepsze wyniki farbiarzy