Czekamy na lepszy parlament

Konfederacja Pracodawców Polskich
opublikowano: 28-09-2007, 00:00

ZDANIEM KPP

ZDANIEM KPP

Gospodarka, głupcze — upominał siebie i innych polityków Bill Clinton. Członkowie polskiego rządu i parlamentu, zazwyczaj tak chętnie odwołujący się do amerykańskich wzorów, po tę zasadę sięgali tylko wtedy, gdy potrzebna była do realizacji celów politycznych. Spośród 382 ustaw przyjętych w czasie niedokończonej kadencji Sejmu i Senatu, tylko 53 dotyczyło szeroko rozumianego obszaru gospodarki. Praktycznie nie uchwalono ani jednej ustawy o dużym znaczeniu dla gospodarki, której przyjęcia oczekiwali przedsiębiorcy. Za to aż 57 ustaw dotyczyło problematyki socjalnej, w tym wiele z nich poważnie zwiększało przywileje szeregu grup społecznych. W minionych dwóch latach Polska polityka wyraźnie przechyliła się w socjalną stronę.

Przedsiębiorcy wiązali z pro-

gramem „Solidarne państwo”

wielkie nadzieje. Spodziewaliśmy się, że ożywienie gospodarcze i wysoki wzrost PKB przełożą się na działania, które w konsekwencji, przyczynią się do utrzymania dalszego wzrostu. Tymczasem takich działań zabrakło. W tym parlamencie problemy przedsiębiorczości nie znajdywały zrozumienia większości sejmowej. Głos partnerów społecznych w pracach nad ustawami był minimalizowany i spełniał raczej funkcje dekoracyjne niż doradcze.

Od nowego parlamentu oczekujemy zapewnienia stabilności i przewidywalności prawa. Mamy nadzieję, że nowe ustawy będą tworzone przy współudziale ekspertów oraz partnerów społecznych, którzy nie będą traktowani instrumentalnie, a ich głos będzie brany pod uwagę.

Konfederacja

Pracodawców Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konfederacja Pracodawców Polskich

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Czekamy na lepszy parlament