Czekamy na wyniki firm

BARTOSZ SAWICKI
opublikowano: 19-01-2012, 00:00

CO MYŚLI RYNEK

Sezon publikacji kwartalnych raportów przez firmy z Wall Street nabiera tempa. W tym tygodniu raporty publikuje blisko 50 spółek z S&P 500. Sprawozdania są wyczekiwane z rosnącym niepokojem, o czym świadczą mocne zwyżki opcyjnego indeksu CBOE SKEW. Jednym z czynników negatywnie rzutujących na wyniki może być wzrost wartości ważonego obrotami handlowymi dolara.

Szacunki zakładają, że spółki z S&P 500 wykażą (w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku) kilkuprocentowy wzrost przychodów i zysk netto na zbliżonym poziomie do ubiegłorocznego. Tymczasem ponad połowa firm, które od grudnia pochwaliły się raportami, wykazała wyniki gorsze od szacunków. Pod tym względem jest to najgorszy sezon kwartalnych wyników od czasu globalnego kryzysu, a wśród spółek, których wyniki rozczarowały, są m.in. czołowe banki Citigroup i JP Morgan Chase. Dziś na rynek trafi cała fala raportów, dane opublikują m.in. kolejne instytucje finansowe (Bank of America, Morgan Stanley) oraz technologiczni potentaci IBM, Microsoft i Intel.

Tymczasem po pierwszej w 2012 r. sesji, która upłynęła pod znakiem dość mocnych zwyżek, zapanowała mała zmienność, a indeks S&P 500 konsolidował się pod istotnymi poziomami oporu. Wskaźnik dziesięciodniowej zmienności obliczany dla S&P 500 osiągnął wartość najniższą od wiosny 2011 r. W przypadku średniej DJIA rozpoczęła się najdłuższa od 2005 r. seria sesji, na której dzienna zmiana nie przekroczyła 100 pkt.

BARTOSZ SAWICKI

analityk DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BARTOSZ SAWICKI

Polecane