Czekanie na rozliczenie pochodnych

  • Materiał zewnętrzny
opublikowano: 15-09-2021, 18:24

Środowe notowania na rynku warszawskim zdominowała przecena sektora bankowego.

Kolejny dzień słabości spółek bankowych przełożył się na spadek indeksu WIG-Banki o 1,6 procent i cofnięcie WIG20 o 0,9 procent. W istocie najmocniejsze spadki w koszyku blue chipów zanotowały spółki PKO, Pekao i Santander, które zachowały się gorzej od rynku i straciły od blisko 2 procent do przeszło 3 procent. W przeciwnym obozie grały spółki JSW i Mercator, które zyskały – odpowiednio – 4,5 procent i 6,5 procent. Oddech rynku był mniej dramatyczny i w WIG20 pojawił się symetryczny podział na walory przecenione i drożejące.

fot. Robert Gardzinski / Forum
fot. Robert Gardzinski / Forum

Pomijając przecenę spółek bankowych, które już wczoraj nie grzeszyły siłą, sesja nie miała większej historii. Pod wieloma względami rozdanie było typowe dla trzeciej środy września i zdominowane przez czekanie na piątkowe rozliczenie kontraktów terminowych. W istocie gracze na rynku terminowym skorzystali z niskiej, śródsesyjnej zmienności i rolowali spokojnie pozycje z serii wrześniowej na grudniową. Patrząc na rynek z perspektywy czekania na piątkowe rozliczenie pochodnej zachowanie graczy jawi się jako zrozumiałe i w pewnym sensie oczekiwane. Rynek odpowiada na pojedyncze impulsy na poszczególnych spółkach, ale w całości raczej zachowuje dystans do przesunięć ze świadomością, iż finałowa godzina sesji piątkowej przyniesie skokowe podniesienie zmienności i każdy ruch z dni poprzedzających notowania piątkowe będzie raczej szumem niż sygnałem wiarygodnym technicznie. W zarysowanym układzie sił warto założyć, iż powrót normalnego i wiarygodnego technicznie handlu będzie możliwy dopiero w nowym tygodniu, gdy rynek kasowy wyjdzie z cienia rynku terminowego, a akcje uwolnią się od kapitału zaangażowanego również na rynku kontraktów na WIG20.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ, Wydział Analiz Rynkowych, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Polecane