Czemu bogaci są tak powściągliwi?

KNS,
opublikowano: 21-09-2009, 11:08

Zastanawialiście się kiedyś jak nadmiar pieniędzy wpływa na nasze zachowanie? Czemu bogaci ludzie są tak powściągliwi i  wynieśli?

Seria badań wykonanych przez stowarzyszenie Psychological Science dowiodła, że pieniądze mogą wpływać zarówno na reakcję emocjonalne jak i odczuwanie fizycznego bólu. Szczególnie ciekawie wypadły badania nad drugim aspektem. Już samo fizyczne trzymanie pieniędzy w rękach powoduje, że ludzie wyraźnie słabiej odczuwają zadawany im ból. Pieniądze redukują cierpienie wywołane odrzuceniem ze społeczeństwa. W skrócie można stwierdzić, że przez bogactwo stajesz się "twardy i zimny jak stal" - podaje Wall Street Journal.

W jednym z eksperymentów badanych poproszono o przeliczenie pliku studolarowych banknotów i… włożeniu obu rąk do gorącej wody. Jak się okazało, ci którzy wcześniej liczyli pieniądze odczuli mniej bólu niż ci którzy trzymali puste kartki papieru.

W innej grupie, studenci początkowo również liczyli plik sutdolarowych banknotów. Później postawiono ich przed prostą grą komputerową, która polegała na przerzucaniu piłki do trzech pozostałych graczy. Niektórzy uczestnicy gry pozostawali specjalnie z niej wyłączeni (nie dostawali piłki od żadnego z graczy). Tu podobnie - ci którzy trzymali wcześniej pieniądze – czuli się tylko trochę gorzej lub w ogóle nie odczuli pogorszenia samopoczucia. Pozostała grupa odczuła wyraźny spadek poczucia własnej wartości.

„Posiadanie symbolicznych pieniędzy, prawdopodobnie, które kojarzone są z siłą i kontrolą, ma istotny wpływ na emocje jak i fizyczny ból” – pisze Harriet de Wit, psychiatra z Uniwersytetu w Chicago. Warto jednak zwrócić uwagę na odwrotną sytuację. Już sam myśl, że możemy stracić pieniądze wiąże się ze wzmocnieniem zarówno bólu fizycznego jak i pogorszeniem nastroju.

Jak Wy myślicie - czy taki jest rzeczywiście wpływ pieniędzy? Czy ona naprawdę mogą tłumić ból fizyczny i psychiczny?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KNS,

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Czemu bogaci są tak powściągliwi?