Czerwińska: MF spodziewa się w I kw. 2019 "miękkiego spowolnienia"

  • PAP
opublikowano: 14-02-2019, 12:48

W I kw. 2019 resort finansów spodziewa się tempa wzrostu PKB Polski, wskazującego na "miękkie spowolnienie", poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska. Dane GUS za IV kw. nie są dla MF zaskoczeniem - dodała.

Teresa Czerwińska
Zobacz więcej

Teresa Czerwińska Fot. Marek Wiśniewski

"4,9 proc. (dynamika PKB w IV kw. - PAP) podane przez GUS nie jest dla nas zaskoczeniem. Prognozy wewnętrzne, które przygotowujemy w ramach MF wskazywały na 4,7-4,9, poniżej 5 proc. Wskazuje to na trudniejszy start, jeśli chodzi o 2019. Pokazuje tendencje, które są obserwowane na podstawie innych wskaźników, ryzyka zewnętrzne, które mogą się zmaterializować, zarówno w ramach UE, takie jak Brexit, jak również ryzyka zewnętrzne, jeśli chodzi np. o politykę podatkową USA" - powiedziała Czerwińska.

"To wszystko potwierdza nasze oczekiwania, że wzrost gospodarczy będzie niższy, będziemy mieć do czynienia z miękkim spowolnieniem. W I kw. spodziewamy się wyniku, który na takie spowolnienie wskaże" - dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy