Czerwińska: pomimo nadwyżki w kwietniu w całym roku będzie deficyt budżetowy

  • PAP
opublikowano: 28-05-2018, 13:21
aktualizacja: 28-05-2018, 13:22

To, że po kwietniu jest nadwyżka budżetowa, nie oznacza, że w całym roku nie będzie deficytu, powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska, pytana o nadwyżkę budżetową po czterech miesiącach tego roku.

Po kwietniu tego roku budżet miał nadwyżkę w wysokości 9,3 mld zł - poinformowało w piątek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Pytana na poniedziałkowej konferencji o komentarz do tych danych, minister finansów podkreślała, że "to jest wynik wykonania budżetu po kwietniu, czyli po czterech miesiącach" i "ta nadwyżka ma charakter przejściowy".

Wynika ona, jak przekonywała, z kilku czynników. Przede wszystkim ze znakomitej sytuacji na rynku pracy, co powoduje wysokie tempo dopływu składek do FUS. "Skoro więcej wpływa składek niż ZUS w swoim planie założył, w związku z tym powoduje to po stronie budżetu państwa zmniejszenie dotacji" - powiedziała, dodając, że po kwietniu budżet zaoszczędził 4,6 mld zł na dopłatach do FUS.

Drugi powód, według szefowej MF, to redukcja kosztów obsługi długu o 1,5 mld zł. Trzeci - to przesunięcie niektórych wydatków, np. związanych z inwestycjami, na dalsze miesiące roku.

"Ta nadwyżka ma charakter przejściowy, wynikający z jednej strony z dobrej sytuacji na rynku pracy, redukcji kosztów obsługi długu" - powiedziała. "Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć: to, że po kwietniu mamy nadwyżkę nie oznacza, że nie będziemy mieli deficytu" - podkreśliła.

Zwróciła też uwagę, że "w całym roku budżetowym nie mamy nadwyżki, mamy deficyt".

W piątkowym komunikacie MF prognozowało, że po drugim kwartale budżet nadal będzie miał nadwyżkę, ale spadnie ona do 2,6 mld zł. Na koniec trzeciego kwartału br. prognozowany jest deficyt w wysokości 5,4 mld zł, a rok zakończy się deficytem w wysokości 41,5 mld zł, jak zapisano w ustawie budżetowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu