Czerwińska: przyrost nominalnego długu publicznego wyhamował

  • PAP
opublikowano: 17-01-2018, 12:22
aktualizacja: 17-01-2018, 12:24

Mamy zahamowanie przyrostu nominalnego długu publicznego, powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska w Senacie. Jak mówiła, według wstępnych szacunków na koniec 2017 r. dług w relacji do PKB spadł o ok. 2 pkt rdr.

Teresa Czerwińska
Zobacz więcej

Teresa Czerwińska fot. Marek Wiśniewski

Senat w środę zajmuje się ustawą budżetową na 2018 r. Senacka komisja finansów rekomenduje przyjęcie ustawy budżetowej bez poprawek.

Prezentując senatorom budżet, minister Czerwińska powiedziała m.in. że według wstępnych danych, dług publiczny na koniec 2017 r. powinien nominalnie być na poziomie długu na koniec 2016 r., który wyniósł 928,7 mld zł. Zastrzegła, ze dokładne dane będą znane najwcześniej pod koniec marca. Jednak, jak podkreśliła, "już dzisiaj widać, że mamy do czynienia z zahamowaniem przyrostu nominalnego długu". Minister finansów dodała, że zgodnie z tymi szacunkami dług w relacji do PKB na koniec 2017 r. powinien wynieść ok. 52 proc., co oznacza spadek o ok. 2 pkt. proc. rok do roku, ponieważ na koniec 2016 r. relacja ta wynosiła 54,1 proc.

Mówiąc o "obrazie makroekonomicznym" polskiej gospodarki, Czerwińska oceniła, że w IV kw. 2016 r. wróciła ona na ścieżkę szybkiego wzrostu, a głównym czynnikiem generującym ten wzrost jest popyt krajowy, w tym konsumpcja.

Mówiąc o budżecie na 2018 r. minister oceniła, że gwarantuje on rozwój bez generowania nierównowag, a założony poziom maksymalnego deficytu - niższy o 18 mld zł niż w 2017 r. - jest wyrazem troski rządu o stabilność finansów publicznych. Podkreśliła też, że całość deficytu FUS zostanie pokryta z dotacji budżetowej i nie przewiduje się zaciągania przez Fundusz pożyczek. Przy czym koszty obniżenia wieku emerytalnego per saldo dla FUS w 2018 r. mają wynieść ok. 9 mld zł.

Minister finansów oceniła też, że zaplanowane wydatki zabezpieczają wszystkie priorytety rządu - w tym program 500+ i wzrost wydatków na obronę - przy utrzymaniu kosztów obsługi długu na poziomie 30 mld zł. Mówiąc o planowanym wzroście dochodów wskazała, że będzie on skutkiem zarówno dobrej koniunktury, jak i zmian systemowych, odbudowujących strumień dochodów podatkowych i uszczelnienia systemu podatkowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu