Czerwińska; w przyszłym roku koniunktura gospodarcza może nieco spowolnić

  • PAP
opublikowano: 23-08-2018, 21:18

Wszelkie prognozy pokazują, że w przyszłym roku koniunktura gospodarcza zacznie nieco spowalniać. Dlatego projekcie ustawy budżetowej, w sposób ostrożny, założyliśmy wzrost PKB na poziomie 3,8 proc. - powiedziała w czwartek minister finansów Teresa Czerwińska.

Teresa Czerwińska minister finansów
Zobacz więcej

Teresa Czerwińska minister finansów MW

"Ten budżet jest zrobiony tak odpowiedzialnie, że na tym poziomie osiągnięcie PKB jest realne, możliwe i najbardziej prawdopodobne (...) nie powinno być niespodzianek jeżeli chodzi o poziom PKB" - powiedziała Czerwińska na antenie Polsat News.

Minister zapytana o możliwe zawirowania handlowe na linii USA -Niemcy zauważyła, że gospodarka jest "systemem naczyń połączonych". "Te ryzyka, są to ryzyka zewnętrzne, które tkwią w otoczeniu. Jeżeli chodzi o gospodarkę niemiecką, to jesteśmy z tą gospodarką powiązani i rzeczywiście spowolnienie w gospodarce niemieckiej może mieć negatywny wpływ na nasze tempo wzrostu. Przypomniała, że ok. 27 proc. naszego eksportu stanowi wywóz do Niemiec.

Szefowa resortu finansów zauważyła, jeśli chodzi o strukturę wzrostu gospodarczego to w ostatnich dwóch latach dynamika konsumpcji jest bardzo wysoka. "To też powinno cieszyć, dlatego, że w tym wzroście gospodarczym powinni partycypować wszyscy Polscy. Ale oczywiście inwestycje są niezwykle istotne i właściwa struktura wzrostu gospodarczego jest ważna - zaznaczyła minister -

"Budżet jest tak skrojony, że tam pojawiają się również bodźce inwestycyjne" - podkreśliła.

Dodała, że jeżeli gospodarska ma się rozwijać stabilnie, trzeba jej zapewnić także bodźce podatkowe. Dlatego Ministerstwo Finansów pracuje nad uszczelnianiem systemu podatkowego i jego uproszczeniem. Jej zdaniem w przyszłym roku ze uszczelnienia podatkowego będzie dodatkowo w budżecie ok. 10 mld zł.

Szefowa resortu finansów poinformowała, że zostanie utrzymana stawka VAT na poziomie 23 proc. "Ten jeden punkt procentowany stawki podstawowej, to jest w budżecie (państwa - PAP) ok. 8 mld zł, natomiast różnica w cenie - co pokazują badania - była by dla konsumentów nieodczuwalna".

Według Czerwińskiej, na 360 mld zł założonych dochodów budżetowych, z VAT do budżetu wpłynie 180 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu