Część inwestorów zrealizowała zyski

Marek Knitter
10-01-2003, 00:00

Na rynku obligacji — zgodnie z moimi przewidywaniami — doszło wczoraj do korekty cen po środowym wybiciu. Skala zmian nie była jednak zbyt głęboka, a dotyczyła głównie papierów z sektora 5 lat.

Aktywność inwestorów na rynku wtórnym była znacznie niższa niż w środowy dzień aukcyjny. Głównymi graczami tym razem byli inwestorzy krajowi. W sektorze obligacji 5-letnich rynek cofnął cenę do poziomu 111 zł (rentowność 5,55 proc.) ze 111,40 zł (5,45 proc.) dzień wcześniej. Wynikało to przede wszystkim z braku mocniejszego impulsu do wzrostu, co w konsekwencji doprowadziło do realizacji zysków. W przeciwieństwie do obligacji 5-letnich, 2-letni sektor trzymał się bardzo dobrze. Zmiany rentowności miały tu charakter kosmetyczny. Równie dobrze trzymały się 10-latki, wśród których nie zanotowano większych zmian. Na elektronicznym rynku papierów skarbowych CeTO obroty również nie należały do wysokich. Do godziny 16.00 zawarto 51 transakcji o łącznej wartości 285 mln zł.

Pod koniec notowań na rynku wtórnym rentowność obligacji 2-letnich wyniosła 5,53 proc., 5-letnich 5,50 proc., a 10-letnich 5,55 proc. Dzisiaj nie należy spodziewać się większych zmian na rynku. Rynek obligacji ożywi się dopiero w poniedziałek, kiedy Ministerstwo Finansów opublikuje podaż obligacji na kolejnym, środowym przetargu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Część inwestorów zrealizowała zyski