Czytasz dzięki

Część małopolskich gmin może nie dostać unijnej pomocy - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-08-2005, 08:11

"Gazeta Krakowska" pisze, że potwierdza się prawda, że niezdecydowanie polskich urzędników i ich skłonność do poddawania się sugestiom płynącym z Komisji Europejskiej stwarza najtrudniejsze bariery gminom, instytucjom i organizacjom aspirującym do wsparcia różnych ważnych przedsięwzięć z funduszy UE.

"Gazeta Krakowska" pisze, że potwierdza się prawda, że niezdecydowanie polskich urzędników i ich skłonność do poddawania się sugestiom płynącym z Komisji Europejskiej stwarza najtrudniejsze bariery gminom, instytucjom i organizacjom aspirującym do wsparcia różnych ważnych przedsięwzięć z funduszy UE.

Dzięki zmienionym po pierwszym etapie zasadom funkcjonowania programu "Lider+" część małopolskich gmin, które zarysowały wspaniałe plany i organizują zespoły ludzi do ich realizacji, nie dostaną dofinansowania! Chyba, że sprawę uda się odkręcić.

Unijny program "Lider", wspierający finansowo wiejskie przedsięwzięcia, wspólne zadania gospodarcze wpływające na lokalny rozwój, targi miejscowych specjałów, czy wydawnictwa reklamowe o regionalnym charakterze, stosuje barierę gęstości zaludnienia do 120 osób na km kw., bo taka jest charakterystyka obszarów wiejskich w "starej" Unii. Chodzi o to, żeby właśnie na wsi kreować nowe przedsięwzięcia i lokalnych liderów.

Niestety, na wiosennym posiedzeniu komitetu sterującego programu "Lider+", zgodnie z sugestią przedstawiciela UE, automatycznie podniesiono barierę do unijnego wzorca. Dla Małopolski, gdzie na kilometr kwadratowy przypada 220 mieszkańców, to dramat!

 - Wyjątkowym skandalem jest zmiana reguł w trakcie gry - stwierdza wicemarszałek Małopolski Witold Śmiałek. - Wystąpiliśmy z ostrym protestem, zdobyliśmy też sojuszników na Śląsku i Podkarpaciu, gdzie jest identyczna sytuacja. Ale najgorsze, że komitet sterujący programem wcale nie musiał przyjmować unijnego wskaźnika. Ustalono przecież w rozmowach z UE, że "Lider+" nie jest tożsamy z unijnym "Liderem" i zachowanie polskiej specyfiki było oczywiste!

Gmina Szczurowa uzyskała w rankingu prowadzonym przez operatora programu, warszawską Fundację FAPA, wysoką ocenę - 14 pkt, ponieważ zaproponowała nowatorski program wykorzystania wód termalnych. Otrzyma na to 150 tys. zł i za te pieniądze powinna przygotować projekt, zorganizować z miejscowych "grupy działania", słowem rozkręcić przedsięwzięcie. W drugim etapie dobrze przygotowany, konkretny program ma szansę na znacznie większe pieniądze - nawet 750 tys. zł. Niestety, jeśli Szczurowa (co niewykluczone) ma więcej niż 120 osób na km kw, automatycznie wypadnie z programu!

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane