Część pieniędzy na rekompensaty dla drobiarzy może być niewykorzystana

(Marek Druś)
24-11-2006, 14:35

Część z przyznanych przez Komisję Europejską 66 mln zł na rekompensaty dla drobiarzy w związku z pojawieniem się w zeszłym roku w Polsce i Europie ptasiej grypy, może być niewykorzystana - poinformował PAP w piątek dyrektor Krajowej Rady Drobiarstwa (KRD) Leszek Kawski.

Część z przyznanych przez Komisję Europejską 66 mln zł na rekompensaty dla drobiarzy w związku z pojawieniem się w zeszłym roku w Polsce i Europie ptasiej grypy, może być niewykorzystana - poinformował PAP w piątek dyrektor Krajowej Rady Drobiarstwa (KRD) Leszek Kawski.

Kawski zaznaczył, że Agencja Rynku Rolnego przyjmuje wnioski o rekompensaty dopiero od pięciu dni, trudno więc powiedzieć, jakie jest zainteresowanie hodowców pomocą finansową. Dyrektor zauważył, że by otrzymać pieniądze, hodowca musi udokumentować poniesione straty, a to po roku może być trudne.

Poinformował, że KRD przy ubieganiu się hodowcy o rekompensatę z powodu m.in. konieczności wcześniejszego wybicia kur musi wydać zaświadczenia. Dotychczas wydała ich ponad czterdzieści. Kawski dodał, że jest "natomiast bardzo dużo zapytań z Polski".

Według Kawskiego, hodowcy obecnie zbierają dokumenty i będą prawdopodobnie składali dokumenty do ARR w ostatniej chwili. Agencja przyjmuje wnioski do 5 grudnia.

"Obawiam się, że wielu hodowców w tamtym czasie nie myślało o tym, że rekompensaty będą możliwe i nie zbierało dokumentów.(...) Boję się, że Polska może w dużej mierze nie wykorzystać tej kwoty" - powiedział Kawski.

Komisja Europejska zgodziła się na nadzwyczajne wsparcie rynku drobiu w kwietniu br. pod naciskiem hodowców z wielu europejskich krajów, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia na jesieni 2005 roku ptasiej grypy. Spowodowane one były utratą zaufania konsumentów do mięsa drobiowego i jaj, przez co znacznie spadł na nie popyt i ceny.

Pieniądze na rekompensaty w połowie pochodzą z budżetu krajowego, a w połowie z unijnego. Pomoc dla branży drobiarskiej będzie wypłacana do 31 marca 2007 r.

Według drobiarzy, z powodu wystąpienia ptasiej grypy u dzikich ptaków w Polsce, w pierwszym kwartale 2006 r. obniżyła się sprzedaż mięsa drobiowego na rynku krajowym, a przychody z tej sprzedaży spadły o ok. 30 proc. Do końca lutego br. zmniejszenie spożycia szacowane było na blisko 10-15 proc.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Część pieniędzy na rekompensaty dla drobiarzy może być niewykorzystana