Czesi upewniali się, czy PKN Orlen rzeczywiście kupi Unipetrol

Zbigniew Krzysztyniak
opublikowano: 19-11-2004, 19:01

Czeski minister finansów Bohuslav Sobotka zapewnił w piątek w Pradze, że PKN Orlen zapłaci pozostałe 90 proc. kwoty za kupowany większościowy pakiet akcji czeskiego koncernu petrochemicznego Unipetrol, dementując pogłoski o rzekomych kłopotach ze sfinalizowaniem transakcji.

"Po czwartkowych rozmowach w Warszawie z kierownictwem Orlenu minister jest przekonany, że Polacy są zdecydowani prywatyzację Unipetrolu dokończyć. Minister nie ma najmniejszych podstaw do jakichkolwiek wątpliwości w tym względzie" - powiedział PAP rzecznik prasowy ministerstwa finansów Marek Zeman.

Komunikat ma uspokoić czeską opinię publiczną. W mediach pojawiły się bowiem informacje, że 13 mld koron (ok. 480 mln USD), na jakie liczył rząd z prywatyzacji Unipetrolu, ciągle jeszcze nie dotarło do Czech oraz że środków tych już brakuje na naprawy i budowy dróg.

"To nie jest prawda. Orlen zapłacił już 10 proc. wartości ceny za Unipetrol, a 90 proc. ma zapłacić po otrzymaniu decyzji Komisji Europejskiej, że transakcja nie narusza przepisów antymonopolowych - obecnie czekamy jedynie na decyzję Komisji" - powiedział PAP Zeman.

Obawa o losy prywatyzacji Unipetrolu jest w Czechach zrozumiała. Przed trzema laty gabinet Milosza Zemana zdecydował, że holding ten kupi czeska firma Agrofert. Na kilkanaście dni przed upłynięciem terminu zapłaty właściciel Agrofertu, który wcześniej przez rok zarządzał Unipetrolem, odmówił zapłacenia całej kwoty.

Czeskie media podały, że powodem opóźnienia w prywatyzacji Unipetrolu są także zmiany, jakie dokonywały się w ostatnim czasie w Orlenie.

"Trochę obawialiśmy się, czy zmiany w kierownictwie koncernu nie są zagrożeniem dla transakcji. Dlatego m.in. chcieliśmy usłyszeć stanowisko nowych szefów Orlenu" - wyjaśnił wiceprzewodniczący Funduszu Majątku Narodowego Pavel Kuta. Jak dodał, PKN Orlen transakcję kupna Unipetrolu zamierza dokończyć w pierwszym kwartale 2005 roku.

krz/ pwd/ mw/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Krzysztyniak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Czesi upewniali się, czy PKN Orlen rzeczywiście kupi Unipetrol